Licensed to New Mexico USATF - Association License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/2/2013 10:53 PM
                      2013 USATFNM TF Meet #1 - 4/27/2013                      
                                CTC Finish Line                                
                         Volcano Vista HS - Albuq., NM                         
                                    Results                                    
 
Event 1  100 Meter Dash 8-Under Girls
===================================================================================
    State TF: S 16.18  6/21/2011   Eboni Winfield, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Eva Love                  05 BRX                               15.87S  1   8   
  2 DaVonna Dennard           05 BRX                               15.96S  3   6   
  3 Maya Jo Yuric             05 ATC                               17.74   3   4   
  4 Savannah Espinosa         05 AOC                               18.33   2   3   
  5 Emily Vencill             05 MTC                               18.82   2   2   
  6 Maycie Robertson          05 AOC                               19.00   3   1   
  7 Emma Gavaldon             06 RPM                               19.78   2 
  8 Syncere Smith             06 SOH                               20.42   1 
  9 Felice Davis              06 MTC                               20.92   3 
 10 Ainsley Capps             07 RPM                               21.05   2 
 11 Leila Yurcic              06 ATC                               21.15   3 
 12 Ava Talbott               07 ATC                               22.05   3 
 12 Gloria Ezenyilimba        06 ATC                               22.05   2 
 14 Evangeline Martinez       07 RPM                    26.26      22.52   1 
 -- Natalie Martinez          03 SOH                                  NT   1 
 -- Sara Martinez             07 SOH                                  NT   1 
 -- Hailey Buffington         03 MTC                    17.22         NT   1 
 -- Paige Ferando             03 MTC                                  NT   2 
 -- Jadyn Edgar               04 MTC                    18.92         NT   1 
 -- Sabrina Davis             03 MTC                                  NT   3 
 -- Crosby Grigsby            02 MTC                                  NT   2 
 -- Dechanel Banks            04 SOH                                  NT   2 
 -- Amanda Goheen             02 MTC                                  NT   1 
 
Event 2  200 Meter Dash 8-Under Girls
===================================================================================
    State TF: S 34.02  6/21/2011   Eboni Winfield, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 DaVonna Dennard           05 BRX                               37.90   1   8   
  2 Maya Jo Yuric             05 ATC                               38.27   2   6   
  3 Brooke Jimenez            05 ATC                               41.42   2   4   
  4 Savannah Espinosa         05 AOC                               41.50   2   3   
  5 Marisa Paredes            05 RRE                    45.00      41.90   1   2   
  6 Emma Gavaldon             06 RPM                               44.15   2   1   
  7 Alexandra Blind           06 AAT                    52.07      44.88   2 
  7 Leila Yurcic              06 ATC                               44.88   3 
  9 Felice Davis              06 MTC                               45.27   1 
 10 Chloe Stafford            07 AAT                    53.18      46.00   3 
 11 Gloria Ezenyilimba        06 ATC                               47.12   3 
 12 Ainsley Capps             07 RPM                               48.86   2 
 13 Ava Talbott               07 ATC                               49.80   3 
 -- Natalie Martinez          03 SOH                                  NT   2 
 -- Sara Martinez             07 SOH                                  NT   1 
 -- Crosby Grigsby            02 MTC                                  NT   1 
 -- Syncere Smith             06 SOH                                  NT   2 
 -- Olivia Telles             99 SOH                                  NT   1 
 -- Dechanel Banks            04 SOH                                  NT   1 
 -- Evangeline Martinez       07 RPM                    59.81         NT   1 
 
Event 3  400 Meter Dash 8-Under Girls
================================================================================
    State TF: S 1:17.59  6/11/2012   Alex Ford, CTC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eva Love                  05 BRX                             1:21.87    8   
  2 Sophia Lopez              05 CTC                             1:22.23    6   
  3 Brooke Jimenez            05 ATC                             1:34.29    4   
  4 Marisa Paredes            05 RRE                  1:30.00    1:40.19    3   
  5 Emma Gavaldon             06 RPM                             1:41.94    2   
  6 Chloe Stafford            07 AAT                  1:56.43    1:53.18    1   
  7 Alexandra Blind           06 AAT                  1:46.77    1:54.98  
 
Event 4  800 Meter Run 8-Under Girls
================================================================================
    State TF: S 2:56.65  6/11/2012   Alex Ford, CTC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sophia Lopez              05 CTC                  3:35.85    3:14.64    8   
 
Event 5  1500 Meter Run 8-Under Girls
================================================================================
    State TF: S 5:59.31  6/12/2012   Leah Futey, CTC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leah Futey                05 CTC                  6:04.94    6:08.50    8   
 
Event 10  Long Jump 8-Under Girls
==========================================================================================
    State TF: S 3.09m  6/12/2012   Jyha Dumas, AOC                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Leah Futey                05 CTC                    2.66m      3.12mS  10-03.00   8   
  2 Marisa Paredes            05 RRE                               2.53m    8-03.75   6   
  3 Emily Vencill             05 MTC                               2.34m    7-08.25   4   
  4 Savannah Espinosa         05 AOC                               2.26m    7-05.00   3   
  5 Maya Jo Yuric             05 ATC                               2.23m    7-03.75   2   
  6 Felice Davis              06 MTC                               2.12m    6-11.50   1   
  7 Leila Yurcic              06 ATC                               2.00m    6-06.75 
  8 Chloe Stafford            07 AAT                    1.68m      1.76m    5-09.25 
  9 Alexandra Blind           06 AAT                    1.79m      1.57m    5-02.00 
 10 Ava Talbott               07 ATC                               1.40m    4-07.25 
 
Event 50  100 Meter Dash 8-Under Boys
===================================================================================
    State TF: S 15.67  6/21/2011   Lamar Rogers, AOC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Romel Jordan              06 BRX                               16.10   1   8   
  2 William Klein             05 CTC                    17.17      16.13   3   6   
  3 Jaxsen Martinez           05 RPM                    17.62      16.36   2   4   
  4 Azariah Baca              05 BRX                               16.60   1   2.50
  4 Ali Abdullah              05 SOH                               16.60   2   2.50
  6 Brandon Boling            05 ATC                               17.08   2   1   
  7 Noah Padilla              05 CTC                               18.15   2 
  8 Makai Sanchez             06 ATC                               18.42   2 
  9 Isaiah Parrish            06 RRE                    18.00      18.57   2 
 10 Adam Aguilar              05 SOH                               18.95   1 
 11 Levon Baldivia            07 BRX                               19.08   1 
 12 Adryan Mosca              05 ATC                               19.27   1 
 13 Robert Leal               06 ATC                               20.86   3 
 14 Aiden Erickson            07 MTC                    21.76      22.23   2 
 15 Joseph Duran              07 CTC                               23.01   2 
 16 Charlie Groves            07 RPM                               24.96   1 
 17 Josiah Wilson             09 MTC                               27.59   1 
 18 Oliver Groves             09 RPM                               31.14   1 
 
Event 51  200 Meter Dash 8-Under Boys
===================================================================================
    State TF: S 32.73  6/21/2011   Lamar Rogers, AOC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gabriel Buie              05 AAT                    34.14      33.82   1   8   
  2 Tristan Zuyderwyk         05 UNANM                             34.46   4   6   
  3 Romel Jordan              06 BRX                               34.78   1   4   
  4 Isaac Salazar             05 AAT                    39.65      35.24   2   3   
  5 Ali Abdullah              05 SOH                               35.33   1   2   
  6 Jaxsen Martinez           05 RPM                    39.06      35.72   1   1   
  7 Diego Martinez            05 SOH                               37.00   2 
  8 Noah Padilla              05 CTC                               37.86   1 
  9 Andrew Lyeen              05 AOC                               38.39   3 
 10 Brandon Boling            05 ATC                               38.42   1 
 11 Latavious Morris          06 AAT                    42.66      39.58   2 
 12 Makai Sanchez             06 ATC                               40.31   3 
 13 Aeden Atencio             05 CTC                    42.31      40.32   1 
 14 Adryan Mosca              05 ATC                               41.17   2 
 15 Adam Aguilar              05 SOH                               41.22   2 
 16 Chapel Bray               05 AOC                               41.38   1 
 17 Eloy Fernandez            06 SOH                               41.71   3 
 18 Sebastian Lee             07 AAT                    50.80      42.99   3 
 19 Marshall Smith            05 SOH                               43.72   2 
 20 Jeremiah Cook             06 CTC                    45.35      43.97   3 
 21 Aiden Erickson            07 MTC                               47.71   3 
 22 Quentin Atencio           07 CTC                    53.96      48.11   3 
 23 Joseph Duran              07 CTC                               50.02   2 
 24 Noah Sanchez              07 SOH                               53.08   3 
 25 William Blind             06 AAT                    59.35      55.18   2 
 26 Jack Hill                 07 AAT                               58.11   4 
 27 Oliver Groves             09 RPM                             1:10.84   4 
 
Event 52  400 Meter Dash 8-Under Boys
===================================================================================
    State TF: S 1:17.00  6/12/2012   Kaden Valdez, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Isaac Salazar             05 AAT                  1:31.04    1:21.68   1   8   
  2 William Klein             05 CTC                  1:23.17    1:22.37   1   6   
  3 Azariah Baca              05 BRX                             1:23.51   1   4   
  4 Andrew Lyeen              05 AOC                             1:26.06   1   3   
  5 Jaxsen Martinez           05 RPM                  1:27.69    1:26.46   1   2   
  6 Orion Chavez              06 CTC                             1:27.19   2   1   
  7 Isaiah Parrish            06 RRE                  1:25.00    1:35.57   2 
  8 Chapel Bray               05 AOC                             1:39.82   2 
  9 Eloy Fernandez            06 SOH                             2:03.11   2 
 10 William Blind             06 AAT                  2:10.85    2:10.02   1 
 11 Jack Hill                 07 AAT                  3:06.38    2:11.67   1 
 12 Oliver Groves             09 RPM                             2:25.66   1 
 
Event 53  800 Meter Run 8-Under Boys
================================================================================
    State TF: S 2:59.46  6/11/2012   Jamin Harlan, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blayne Howell             05 CTC                  3:24.50    3:08.33    8   
  2 Orion Chavez              06 CTC                             3:16.01    6   
 
Event 54  1500 Meter Run 8-Under Boys
================================================================================
    State TF: S 6:02.62  6/12/2012   Jamin Harlan, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blayne Howell             05 CTC                             6:20.87    8   
 
Event 56  4x100 Meter Relay 8-Under Boys
================================================================================
    State TF: S 1:10.26  6/12/2012   Cougar Track Club, CTC                    
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRACK  'A'                  1:07.37    1:11.96    8   
     1) Latavious Morris 06             2) Isaac Salazar 05               
     3) Sebastian Lee 07                4) Gabriel Buie 05                
 
Event 59  Long Jump 8-Under Boys
==========================================================================================
    State TF: S 3.37m  6/19/2011   Lamar Rogers, AOC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brandon Boling            05 ATC                               2.93m    9-07.50   8   
  2 Andrew Lyeen              05 AOC                               2.63m    8-07.50   6   
  3 William Klein             05 CTC                    2.12m      2.49m    8-02.00   4   
  4 Makai Sanchez             06 ATC                               2.24m    7-04.25   3   
  5 Isaiah Parrish            06 RRE                               2.06m    6-09.25   2   
  6 Gabriel Buie              05 AAT                    2.76m      2.04m    6-08.50   1   
  7 Sebastian Lee             07 AAT                    1.59m      1.97m    6-05.75 
  8 Latavious Morris          06 AAT                    2.29m      1.96m    6-05.25 
  9 Josiah Wilson             09 MTC                               1.95m    6-04.75 
 10 Adryan Mosca              05 ATC                               1.90m    6-03.00 
 11 Aiden Erickson            07 MTC                    1.82m      1.62m    5-03.75 
 12 Aeden Atencio             05 CTC                    1.91m      1.61m    5-03.50 
 13 Jack Hill                 07 AAT                    0.92m      1.37m    4-06.00 
 14 Jeremiah Cook             06 CTC                    2.27m      1.33m    4-04.50 
 15 Quentin Atencio           07 CTC                    1.41m      1.27m    4-02.00 
 16 William Blind             06 AAT                    1.90m      1.26m    4-01.75 
 17 Orion Chavez              06 CTC                               1.03m    3-04.50 
 18 Chapel Bray               05 AOC                               0.98m    3-02.75 
 19 Joseph Duran              07 CTC                               0.55m    1-09.75 
 
Event 61  Javelin Throw 8-Under Boys
==========================================================================================
    State TF: S 16.55m  6/21/2011   James Jenkins, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Blayne Howell             05 CTC                    8.07m     10.85m      35-07   8   
  2 Aeden Atencio             05 CTC                    8.62m      9.66m      31-08   6   
  3 Jeremiah Cook             06 CTC                    4.60m      7.83m      25-08   4   
  4 Quentin Atencio           07 CTC                    5.39m      4.88m      16-00   3   
 
Event 100  100 Meter Dash 9-10 Girls
===================================================================================
    State TF: S 13.99  6/18/2009   Eryka Robinson, AAT                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Leilani Sanchez           04 ATC                               15.30   2   8   
  2 Mercedes Morris           04 CTC                    15.58      15.53   2   6   
  3 Santi Santiago            03 CTC                               15.59   3   4   
  4 Kyha Dumas                04 AOC                               16.01   1   3   
  5 Amari Waites              03 AOC                               16.07   1   2   
  6 Hailey Buffington         03 MTC                               16.10   2   1   
  7 Ava Carpentier            04 CTC                               16.11   2 
  8 Easheana Sykes            04 AOC                               16.60   2 
  9 Dechanel Banks            04 SOH                               17.19   3 
  9 Samonne Caluley           04 AOC                               17.19   2 
 11 Jaiden Padilla            03 CTC                               17.68   3 
 12 Talulah Freed             03 RPM                    19.06      17.76   3 
 13 Breanna Boling            03 ATC                               17.97   1 
 14 Jerzie Jones              03 ATC                               18.03   2 
 15 Jadyn Edgar               04 MTC                               18.27   3 
 16 JaLara Marinia            04 BRX                               18.55   3 
 17 Samantha Long             04 CTC                    19.25      18.90   1 
 18 Emily Romansky            04 RRE                    17.50      19.13   1 
 19 Paige Ferando             03 MTC                               19.57   2 
 20 Takara Hughes             03 BRX                               19.74   1 
 21 Kate Segal                04 RPM                               20.19   1 
 22 Sabrina Davis             03 MTC                               20.78   1 
 
Event 101  200 Meter Dash 9-10 Girls
===================================================================================
    State TF: S 29.91  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mercedes Morris           04 CTC                    33.95      33.23   1   8   
  2 Leilani Sanchez           04 ATC                               33.84   1   6   
  3 Kyha Dumas                04 AOC                               34.07   1   4   
  4 Amari Waites              03 AOC                               34.62   3   3   
  5 Natalie Martinez          03 SOH                               34.63   1   2   
  6 Isabel Roberts            04 AAT                    34.82      34.85   1   1   
  7 Maggie Boone              03 ATC                               35.57   3 
  8 Taylor Sturtevant         03 AAT                    42.32      35.87   2 
  9 Easheana Sykes            04 AOC                               37.01   2 
 10 Ainsley Peterson          03 ATC                               37.25   2 
 11 Samonne Caluley           04 AOC                               37.72   2 
 12 Breanna Boling            03 ATC                               38.41   3 
 13 Talulah Freed             03 RPM                    40.54      38.89   2 
 14 JaLara Marinia            04 BRX                               39.25   1 
 15 Mia Stafford              04 AAT                    39.68      40.13   3 
 16 Samantha Long             04 CTC                    47.95      40.98   2 
 17 Emily Romansky            04 RRE                    40.00      41.30   1 
 18 Kate Segal                04 RPM                               41.68   1 
 19 Takara Hughes             03 BRX                               42.00   2 
 20 Kathleena Hernandez       04 RRE                    45.00      43.87   2 
 
Event 102  400 Meter Dash 9-10 Girls
===================================================================================
    State TF: S 1:05.70  6/24/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Santi Santiago            03 CTC                             1:17.41   2   8   
  2 Natalie Martinez          03 SOH                             1:19.17   1   6   
  3 Isabel Roberts            04 AAT                  1:18.71    1:19.23   1   4   
  4 Kathryn Poole             03 CTC                  1:32.66    1:20.45   1   3   
  5 Gabriella Torrez          04 CTC                             1:22.68   1   2   
  6 Maggie Boone              03 ATC                             1:26.53   1   1   
  7 Ainsley Peterson          03 ATC                             1:27.63   1 
  8 Jaiden Padilla            03 CTC                             1:28.96   2 
  9 Jadyn Edgar               04 MTC                             1:29.24   2 
 10 Trinity Miller            03 CTC                             1:32.25   1 
 11 Taylor Sturtevant         03 AAT                  1:31.32    1:33.15   2 
 12 Talulah Freed             03 RPM                  1:32.21    1:33.79   1 
 13 Mia Stafford              04 AAT                  1:32.19    1:38.29   2 
 
Event 103  800 Meter Run 9-10 Girls
================================================================================
    State TF: S 2:38.05  6/23/2007   Alexa Romano, ATC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Melissa Orozco            03 CTC                  3:06.28    2:56.27    8   
  2 Gabriella Torrez          04 CTC                             3:03.94    6   
  3 Victoria Barnard          04 ATC                             3:14.43    4   
  4 Faith Talbott             03 ATC                             3:21.57    3   
  5 Elise Toya                04 CTC                             3:26.68    2   
 
Event 104  1500 Meter Run 9-10 Girls
================================================================================
    State TF: S 5:26.00  6/23/2001   Julie Brasher, AAT                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gabriella Torrez          04 CTC                             5:59.11    8   
  2 Emily Schrader            03 CTC                  6:26.55    6:03.57    6   
  3 Elise Toya                04 CTC                             6:46.88    4   
  4 Trinity Miller            03 CTC                             6:47.11    3   
  5 Faith Talbott             03 ATC                             7:03.18    2   
  6 Bailey Burupp             04 CTC                             7:13.96    1   
 
Event 106  4x100 Meter Relay 9-10 Girls
================================================================================
    State TF: S 59.71  6/17/2009   Rio Rancho Running Rams, RRRR               
                       M Crespin, B Garcia, E Avila, Q Truyol            
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 COUGAR TRACK CLUB  'A'                            1:02.16    1:08.71    8   
     1)                                 2) Ava Carpentier 04              
     3) Samantha Long 04                4) Mercedes Morris 04             
  2 COUGAR TRACK CLUB  'B'                                       1:09.97    6   
 
Event 109  Long Jump 9-10 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 3.84m  6/20/2010   Trevelynn Monk, CTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Victoria Barnard          04 ATC                               3.37m   11-00.75   8   
  2 Amari Waites              03 AOC                               3.26m   10-08.50   6   
  3 Leilani Sanchez           04 ATC                               3.10m   10-02.00   4   
  4 Ava Carpentier            04 CTC                               3.06m   10-00.50   3   
  5 Kyha Dumas                04 AOC                               3.05m   10-00.25   2   
  6 Hailey Buffington         03 MTC                               2.93m    9-07.50   1   
  7 Isabel Roberts            04 AAT                    2.42m      2.61m    8-06.75 
  8 Bailey Burupp             04 CTC                               2.57m    8-05.25 
  9 Mia Stafford              04 AAT                    2.35m      2.56m    8-04.75 
 10 Ainsley Peterson          03 ATC                               2.52m    8-03.25 
 11 Jadyn Edgar               04 MTC                               2.51m    8-03.00 
 12 Taylor Sturtevant         03 AAT                    1.95m      2.47m    8-01.25 
 13 Easheana Sykes            04 AOC                               2.36m    7-09.00 
 14 Paige Ferando             03 MTC                               2.28m    7-05.75 
 15 Samonne Caluley           04 AOC                               2.12m    6-11.50 
 16 Emily Romansky            04 RRE                               2.08m    6-10.00 
 17 Jerzie Jones              03 ATC                               2.07m    6-09.50 
 18 Sabrina Davis             03 MTC                               2.03m    6-08.00 
 19 Maggie Boone              03 ATC                               2.01m    6-07.25 
 
Event 110  Shot Put 6 lb. 9-10 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 7.09m              Agnes Gallegos, AOC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sterling Glenn            04 UNANM                             6.54m   21-05.50   8   
  2 Senovia Lopez             03 CTC                    4.63m      5.51m   18-01.00   6   
  3 Sabrina Davis             03 MTC                               3.74m   12-03.25   4   
 
Event 111  Javelin Throw 300g 9-10 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 25.22m  6/24/2001   Agnes Gallegos, AOC                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sterling Glenn            04 UNANM                            18.64m      61-02   8   
  2 Senovia Lopez             03 CTC                   11.35m     13.12m      43-00   6   
  3 Kathryn Poole             03 CTC                   10.18m     10.46m      34-04   4   
  4 Emily Schrader            03 CTC                    9.45m      8.75m      28-08   3   
  5 Trinity Miller            03 CTC                               8.69m      28-06   2   
 
Event 150  100 Meter Dash 9-10 Boys
===================================================================================
    State TF: S 13.01  6/20/2010   Jordan Byrd, DCT                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Andrew Ortega             03 RL                                14.31   1   8   
  2 Joshua Bachechi           03 ATC                               14.46   2   6   
  3 Diego Padilla             03 CTC                    16.94      14.71   2   4   
  4 Pablo Sanchez             03 ATC                               16.21   2   3   
  5 Brent Miller              04 MTC                               16.56   2   2   
  6 Jett Smith                04 CTC                    18.55      16.62   2   1   
  7 Gonzales Julian           03 RRE                    16.00      16.89   2 
  8 Miguel Cordova            04 CTC                               16.97   1 
  9 Dalton Pyle               04 CTC                    21.74      17.50   2 
 10 Caith McKeown             03 ATC                               17.51   1 
 11 Diego Reyes               04 CTC                               18.01   1 
 12 Tristan Bradbury          04 ATC                               18.07   1 
 13 Aidan Romero              04 ATC                               18.21   1 
 14 John Mee                  04 CTC                               18.31   1 
 15 Grover Chowning           04 ATC                               18.89   1 
 
Event 151  200 Meter Dash 9-10 Boys
===================================================================================
    State TF: S 27.90              Tyrone Trammell, PAL                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Andrew Ortega             03 RL                                31.06   1   8   
  2 Joshua Bachechi           03 ATC                               31.65   1   6   
  3 Dylan Lee                 03 AAT                    32.00      32.21   1   4   
  4 Gabriel Ball              04 AAT                    36.70      33.72   1   3   
  5 Marcus Scott              04 RL                                33.74   2   2   
  6 Josiah Tavasci            03 CTC                    34.82      34.46   1   1   
  7 Dominic Esparza           04 CTC                    34.95      34.52   1 
  8 Tom Avery                 03 UNANM                             34.62   3 
  9 Matthew Pacheco           04 AAT                    45.53      35.02   2 
 10 Caith McKeown             03 ATC                               35.13   2 
 11 Adam Schulthess           04 AAT                    38.35      35.46   2 
 12 Gonzales Julian           03 RRE                               35.93   1 
 13 Jett Smith                04 CTC                    39.15      35.97   2 
 14 Jacob Smith               03 CTC                               37.14   3 
 15 Jeremiah Padilla          03 AAT                    38.41      37.73   2 
 16 Dalton Pyle               04 CTC                    51.10      38.27   2 
 17 Simon Colby               03 AAT                               39.73   3 
 18 Grover Chowning           04 ATC                               40.50   1 
 19 Connor White              03 AAT                    47.25      40.98   2 
 20 Tristan Bradbury          04 ATC                               41.34   3 
 21 Colin Colby               03 AAT                               41.98   3 
 22 Jacob Strong              03 AAT                               43.36   3 
 
Event 152  400 Meter Dash 9-10 Boys
===================================================================================
    State TF: S 1:03.53  6/20/2010   Jordan Byrd, 1042 Duke Ci                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kaden Valdez              04 CTC                  1:17.97    1:10.96   1   8   
  2 James Jenkins             03 CTC                  1:18.78    1:11.06   2   6   
  3 Joshua Bachechi           03 ATC                             1:13.51   2   4   
  4 Diego Padilla             03 CTC                  1:25.05    1:15.05   2   3   
  5 Jett Smith                04 CTC                  1:50.50    1:19.27   1   2   
  6 Aidan Romero              04 ATC                             1:21.17   1   1   
  7 Adam Schulthess           04 AAT                  1:18.18    1:21.30   2 
  8 Josiah Tavasci            03 CTC                             1:21.33   1 
  9 Marcus Scott              04 RL                              1:22.63   2 
 10 Miguel Cordova            04 CTC                             1:23.74   1 
 11 Brent Miller              04 MTC                             1:25.07   1 
 12 Matthew Pacheco           04 AAT                  1:43.01    1:27.31   2 
 13 Jordan Martinez           03 RRE                  1:30.00    1:28.60   2 
 14 Connor White              03 AAT                  1:40.52    1:34.61   1 
 15 Jacob Strong              03 AAT                             1:38.88   1 
 
Event 153  800 Meter Run 9-10 Boys
================================================================================
    State TF: S 2:28.10                                                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brandon Howell            03 CTC                  2:49.11    2:44.99    8   
  2 Stevie Salas              03 ATC                             2:49.94    6   
  3 Jamin Harlan              04 CTC                  2:59.43    2:53.68    4   
  4 Tom Avery                 03 UNANM                           3:01.58    3   
  5 Lucas Montoya             03 CTC                  3:09.25    3:11.30    2   
  6 Aidan Romero              04 ATC                             3:12.73    1   
  7 Jacob Smith               03 CTC                             3:19.39  
  8 Jordan Martinez           03 RRE                             3:24.05  
 
Event 154  1500 Meter Run 9-10 Boys
================================================================================
    State TF: S 5:15.90  6/24/2007   William Stanopiewicz, AAT                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Diego Padilla             03 CTC                             5:36.36    8   
  2 Stevie Salas              03 ATC                             5:42.86    6   
  3 Xavier Almodovar          04 CTC                             6:10.89    4   
  4 Lucas Montoya             03 CTC                             6:18.87    3   
  5 Ezra Edwards              03 CTC                  6:19.18    6:19.08    2   
 
Event 156  4x100 Meter Relay 9-10 Boys
================================================================================
    State TF: S 57.80              NA                                          
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 COUGAR TRACK CLUB  'A'                            1:04.27    1:05.96    8   
     1) Dominic Esparza 04              2) James Jenkins 03               
     3) Diego Reyes 04                  4) Kaden Valdez 04                
  2 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRACK  'A'                  1:01.18    1:07.30    6   
     1) Jeremiah Padilla 03             2) Gabriel Ball 04                
     3) Adam Schulthess 04              4) Dylan Lee 03                   
 
Event 158  High Jump 9-10 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 1.34m  6/20/2011   Sequoyah Cleveland, CTC                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jamin Harlan              04 CTC                               1.20m    3-11.25   8   
  2 Brandon Howell            03 CTC                    1.00m      1.05m    3-05.25   6   
  3 Tom Avery                 03 UNANM                             1.00m    3-03.25   3.50
  3 Kaden Valdez              04 CTC                               1.00m    3-03.25   3.50
 
Event 159  Long Jump 9-10 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 4.58m              Patel Satyam, RRRR                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dylan Lee                 03 AAT                    3.68m      3.55m   11-07.75   8   
  2 Pablo Sanchez             03 ATC                               3.25m   10-08.00   6   
  3 Andrew Ortega             03 RL                                3.08m   10-01.25   4   
  4 Gabriel Ball              04 AAT                    3.13m      3.06m   10-00.50   3   
  5 Miguel Cordova            04 CTC                               2.93m    9-07.50   2   
  6 Brent Miller              04 MTC                               2.90m    9-06.25   1   
  7 Caith McKeown             03 ATC                               2.82m    9-03.00 
  8 Dominic Esparza           04 CTC                    2.86m      2.59m    8-06.00 
  9 Marcus Scott              04 RL                                2.57m    8-05.25 
 10 Jeremiah Padilla          03 AAT                    2.92m      2.34m    7-08.25 
 11 Connor White              03 AAT                    2.06m      2.33m    7-07.75 
 12 Dalton Pyle               04 CTC                    1.89m      2.26m    7-05.00 
 13 Gonzales Julian           03 RRE                               2.25m    7-04.75 
 14 Jacob Strong              03 AAT                               2.13m    7-00.00 
 15 Matthew Pacheco           04 AAT                    1.42m      2.08m    6-10.00 
 
Event 160  Shot Put 6 lb. 9-10 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 8.75m              Miguel Sanchez                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ryan Garcia               03 CTC                    6.23m      6.83m   22-05.00   8   
  2 Colin Colby               03 AAT                               5.59m   18-04.25   6   
  3 Simon Colby               03 AAT                               4.87m   15-11.75   4   
 
Event 161  Javelin Throw 300g 9-10 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 37.35m  6/11/2012   Teagun Glenn, UNANM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ryan Garcia               03 CTC                   16.42m     16.96m      55-08   8   
  2 Santiago Chapman          03 AOC                              16.83m      55-02   6   
  3 James Jenkins             03 CTC                   18.84m     16.40m      53-10   4   
  4 Diego Reyes               04 CTC                              14.82m      48-07   3   
  5 Simon Colby               03 AAT                   10.26m     14.05m      46-01   2   
  6 Colin Colby               03 AAT                              10.34m      33-11   1   
  7 Xavier Almodovar          04 CTC                               9.44m      31-00 
 
Event 200  100 Meter Dash 11-12 Girls
===================================================================================
    State TF: S 13.24  6/20/2011   Nakala Watson, BRX                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Teagan Yan                01 CTC                               13.40   3   8   
  2 Sydni Burrup              02 CTC                    14.89      14.03   1   6   
  3 Kamryn Johnson            02 CTC                    15.00      14.31   2   4   
  4 Malakah Crespin           01 RL                     15.62      14.55   2   3   
  5 Ryann Faulhaber           02 CTC                               14.64   1   2   
  6 Jazel Marinia             01 BRX                               14.87   3   1   
  7 Brianna Toya              02 CTC                    15.63      14.89   1 
  8 Kiera King                02 BRX                               14.90   1 
  9 Jayla Doyle               02 UNANM                             14.91   3 
 10 Madeline Mee              02 CTC                               15.28   2 
 11 Calicia Perea             01 RPM                               15.29   1 
 12 Ema Yuric                 01 ATC                               15.60   1 
 13 Crosby Grigsby            02 MTC                               16.06   2 
 14 Veronica Gayoso           01 CTC                               16.69   3 
 15 Alessandra Silva          02 RRE                    18.00      16.78   2 
 16 Amy Baca                  01 ATC                               16.84   1 
 17 Maricela Herrera          01 AOC                               17.20   2 
 18 Amaya Brown               02 CTC                               17.44   3 
 19 Amanda Goheen             02 MTC                               18.00   1 
 20 Cordelia Biazar           02 ATC                               18.76   2 
 21 Tyya Caldwell             02 ATC                               18.78   2 
 
Event 201  200 Meter Dash 11-12 Girls
===================================================================================
    State TF: S 26.75  6/11/2012   Aphiniti Crupper, RRL                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Teagan Yan                01 CTC                               29.59   3   8   
  2 Reagan Scott              01 RL                     32.03      29.65   2   6   
  3 Sydni Burrup              02 CTC                    32.46      30.17   1   4   
  4 Malakah Crespin           01 RL                     30.36      30.70   1   3   
  5 Brianna Toya              02 CTC                    32.06      30.99   1   2   
  6 Calicia Perea             01 RPM                    32.75      31.31   1   1   
  7 Ema Yuric                 01 ATC                               31.40   1 
  8 Tallison Baca             01 AAT                    33.26      31.45   1 
  8 Kiera King                02 BRX                               31.45   1 
 10 Ryann Faulhaber           02 CTC                    34.32      32.34   2 
 11 Madeline Mee              02 CTC                               32.58   2 
 12 Jazel Marinia             01 BRX                               32.70   3 
 13 Alyssa Christman          02 UNANM                             34.39   3 
 14 Araceli Lopez             02 ATC                               34.65   3 
 15 Veronica Gayoso           01 CTC                               35.31   2 
 16 Jessica Jarpe             01 RL                                35.49   3 
 17 Amy Baca                  01 ATC                               35.67   3 
 18 Denise Amisi              02 AAT                    37.28      35.74   3 
 19 Maricela Herrera          01 AOC                               36.00   2 
 20 Amaya Brown               02 CTC                               36.99   2 
 21 Aimee Summers             02 ATC                               38.13   2 
 22 Cordelia Biazar           02 ATC                               38.58   2 
 23 Tyya Caldwell             02 ATC                               38.70   1 
 
Event 202  400 Meter Dash 11-12 Girls
===================================================================================
    State TF: S 1:00.65  6/18/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Teagan Yan                01 CTC                             1:08.48   2   8   
  2 Reagan Scott              01 RL                   1:13.95    1:08.61   1   6   
  3 Calicia Perea             01 RPM                  1:13.76    1:13.72   1   4   
  4 Brianna Toya              02 CTC                             1:14.73   1   3   
  5 Isabella Schrader         01 CTC                  1:27.39    1:15.29   1   2   
  6 Crosby Grigsby            02 MTC                             1:15.35   1   1   
  7 Denise Amisi              02 AAT                  1:21.75    1:18.19   1 
  8 Jessica Jarpe             01 RL                              1:23.45   1 
  9 Araceli Lopez             02 ATC                             1:25.15   1 
 10 Aimee Summers             02 ATC                             1:28.12   2 
 11 Isabelle Pilon            01 UNANM                           1:37.40   2 
 
Event 203  800 Meter Run 11-12 Girls
================================================================================
    State TF: S 2:27.98  6/17/2009   Alexa Romano, AFT                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Isabella Schrader         01 CTC                             2:47.88    8   
  2 Reina Paredes             01 RRE                             2:49.53    6   
 
Event 204  1500 Meter Run 11-12 Girls
================================================================================
    State TF: S 5:06.20  6/26/2005   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reina Paredes             01 RRE                             5:32.11    8   
  2 Isabella Schrader         01 CTC                  5:52.93    5:38.52    6   
  3 Jasmine Turtle-Morales    01 AAT                  6:00.24    5:54.92    4   
  4 Kayla Beck                02 AAT                  6:22.83    6:33.00    3   
  5 Isabelle Pilon            01 UNANM                           6:34.92    2   
 
Event 206  1500 Meter Race Walk 11-12 Girls
================================================================================
    State TF: S 7:48.20  6/18/1994   Brandy Woodley, ATC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Juliana Pena              01 CTC                             9:51.01    8   
  2 Alexandra Osterloh        02 AAT                 10:03.87   10:14.59    6   
  3 Tabitha Cionelo           02 CTC                 10:01.70   10:19.56    4   
  4 Stephanie Montoya         01 CTC                 11:49.43   10:24.28    3   
  5 Campbell Roberts          02 AAT                 11:42.92   11:04.56    2   
  6 Abby Dennison             02 AAT                 14:35.58   12:43.44    1   
 
Event 207  80 Meter Hurdles 11-12 Girls
================================================================================
    State TF: S 14.57              Loretta Brown                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jayla Doyle               02 UNANM                             25.54    8   
 
Event 210  4x800 Meter Relay 11-12 Girls
================================================================================
    State TF: S 10:54.57  6/20/2010   Cougar Track Club, CTC                   
                          J Fernandez, T Gonzales, M Klein, C Moots         
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 ALBUQUERQUE ATHLETICS TRACK  'A'                 12:13.91   12:29.45    8   
     1) Tallison Baca 01                2) Kayla Beck 02                  
     3) Jasmine Turtle-Morales 01       4) Kyra Stafford 02               
 
Event 211  High Jump 11-12 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 1.54m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Alyssa Christman          02 UNANM                             1.15m    3-09.25   8   
 
Event 212  Long Jump 11-12 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 4.84m              Stephanie Burke                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sydni Burrup              02 CTC                    3.65m      3.83m   12-06.75   8   
  2 Kamryn Johnson            02 CTC                    2.85m      3.81m   12-06.00   6   
  3 Sevilla Duran             02 ATC                               3.78m   12-05.00   4   
  4 Izabel Sanchez            01 ATC                               3.72m   12-02.50   3   
  5 Madeline Mee              02 CTC                               3.46m   11-04.25   2   
  6 Reagan Scott              01 RL                                3.44m   11-03.50   1   
  7 Ryann Faulhaber           02 CTC                    3.07m      3.32m   10-10.75 
  8 Reina Paredes             01 RRE                               3.23m   10-07.25 
  9 Aimee Summers             02 ATC                               2.92m    9-07.00 
 10 Alexandra Osterloh        02 AAT                    2.88m      2.88m    9-05.50 
 11 Alessandra Silva          02 RRE                               2.87m    9-05.00 
 12 Amanda Goheen             02 MTC                               2.86m    9-04.75 
 13 Araceli Lopez             02 ATC                               2.72m    8-11.25 
 14 Tallison Baca             01 AAT                    2.72m      2.70m    8-10.25 
 15 Campbell Roberts          02 AAT                    2.39m      2.68m    8-09.50 
 16 Crosby Grigsby            02 MTC                               2.61m    8-06.75 
 17 Denise Amisi              02 AAT                    2.88m      2.59m    8-06.00 
 18 Cordelia Biazar           02 ATC                               2.56m    8-04.75 
 19 Jayla Doyle               02 UNANM                             2.43m    7-11.75 
 20 Jasmine Turtle-Morales    01 AAT                    2.68m      2.19m    7-02.25 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. 11-12 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 11.45m  6/17/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Abigail Garcia            01 CTC                    6.01m      6.92m   22-08.50   8   
  2 Amanda Goheen             02 MTC                               6.13m   20-01.50   6   
  3 Campbell Roberts          02 AAT                               4.15m   13-07.50   4   
 
Event 214  Discus Throw 1kg 11-12 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 24.28m              Sara Weber, UNANM                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Abigail Garcia            01 CTC                   12.85m     17.00m      55-09   8   
 
Event 215  Javelin Throw 300g 11-12 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 34.71m  6/16/2009   Rikki Newland, AAT                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Abigail Garcia            01 CTC                   21.90m     24.75m      81-02   8   
  2 Alessandra Silva          02 RRE                              15.19m      49-10   6   
  3 Alexandra Osterloh        02 AAT                    9.79m      8.04m      26-04   4   
  4 Maricela Herrera          01 AOC                               6.97m      22-10   3   
 
Event 250  100 Meter Dash 11-12 Boys
===================================================================================
    State TF: S 12.13  6/12/2012   Jordan Byrd, BRX                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Christian Monsalve        01 CTC                               12.74   5   8   
  2 Adam Stewart              01 UNANM                             12.93   6   6   
  3 Keyshawn Ball             01 BRX                               13.03   5   4   
  4 Austin Erickson           02 MTC                               13.10   5   3   
  5 Jaden Brown               02 SOH                               13.57   5   2   
  6 Mekhi Majedi              02 CTC                               13.65   4   1   
  7 Tyrese Watson             01 BRX                               14.15   4 
  8 Isaac Chavez              01 CTC                    14.86      14.24   3 
  9 Dai Shaun Jiggetts        01 RRE                    15.50      14.35   5 
 10 Demetrius Banks           02 SOH                               14.46   4 
 11 Mitchell Bauer            02 ATC                               14.47   5 
 12 Kevin Ortega              02 CTC                    14.88      14.70   2 
 13 Curstin Ampeire Cubria    02 RL                                14.81   3 
 14 Michael Marcelli          01 UNANM                             15.18   5 
 15 Zion Hall                 01 MTC                               15.23   2 
 16 Skyler Suber              02 RRE                               15.34   4 
 17 Conner O'Toole            02 MTC                               15.37   4 
 18 Yashiya Crespin           02 RL                                15.38   3 
 19 Izayah Williams           01 BRX                               15.55   2 
 20 Savion Andrews            01 BRX                               15.60   2 
 21 Caleb Marra               01 MTC                               15.61   2 
 22 Blane Miller              01 MTC                               15.64   3 
 23 Marcos Baca               01 BRX                               15.77   3 
 24 Devon Ball                02 BRX                               15.84   1 
 25 Aden Bravo                02 ATC                               16.20   4 
 26 Terrance Ball             02 BRX                               16.24   1 
 27 Stone Davis               01 MTC                               16.26   1 
 28 Josiah Dumas              02 AOC                               16.48   3 
 29 Tommy Walsh               01 MTC                               16.80   4 
 30 Roger Torres              02 MTC                               16.90   3 
 30 Kamren Decker             02 RL                                16.90   2 
 32 Johnathon Ortiz           02 UNANM                             16.92   5 
 33 Mohammed Abdullah         02 SOH                               17.00   4 
 34 Jack Kalivoda             02 MTC                               17.05   1 
 35 Bryant Vencill            02 MTC                               17.10   2 
 36 Jeramiah Esquibel         01 SOH                               17.23   3 
 37 Louis Ducharme            01 MTC                               17.29   1 
 38 Spencer Kalivoda          02 MTC                               17.33   1 
 39 Parker Ferando            02 MTC                               17.54   1 
 40 Jedidiah Edgar            01 MTC                               18.25   1 
 41 Patrick Tafoya            02 SOH                               20.03   2 
 
Event 251  200 Meter Dash 11-12 Boys
===================================================================================
    State TF: S 25.61  6/12/2012   Jordan Byrd, BRX                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Christian Monsalve        01 CTC                               28.20   2   8   
  2 Keyshawn Ball             01 BRX                               28.64   4   6   
  3 Jared Pyle                02 CTC                               29.12   5   4   
  4 Tyrese Watson             01 BRX                               29.15   5   3   
  5 Austin Erickson           02 MTC                               29.63   3   2   
  6 Isaiah Griffin            02 SOH                               30.19   3   1   
  7 Demetrius Banks           02 SOH                               30.25   5 
  8 Daniel Roberts            02 AAT                    30.87      30.51   3 
  9 Yashiya Crespin           02 RL                     32.04      30.61   3 
 10 Aden Bravo                02 ATC                               31.14   3 
 11 Dylan Longoria            01 CTC                               31.51   4 
 12 Curstin Ampeire Cubria    02 RL                                31.56   5 
 13 Grayson Melvin            01 CTC                    33.23      31.83   1 
 14 Dai Shaun Jiggetts        01 RRE                    32.00      31.94   3 
 15 Skyler Suber              02 RRE                               32.00   5 
 16 Zion Hall                 01 MTC                               32.02   5 
 17 Marcos Baca               01 BRX                               32.14   4 
 18 Savion Andrews            01 BRX                               32.17   1 
 19 Demetrio Perea            02 RPM                    35.84      32.26   4 
 20 Brock Zuyderwyk           02 UNANM                             32.34   5 
 21 Izayah Williams           01 BRX                               33.11   2 
 22 Kamren Decker             02 RL                                33.96   4 
 23 Devon Ball                02 BRX                               33.99   1 
 24 Christian Hensley         02 SOH                               34.21   2 
 25 Terrance Ball             02 BRX                               34.90   1 
 26 Jacob Crilly              01 AAT                               35.12   4 
 27 Spencer Kalivoda          02 MTC                               35.21   2 
 28 Mohammed Abdullah         02 SOH                               35.22   2 
 29 Roger Torres              02 MTC                               35.49   4 
 30 Bryant Vencill            02 MTC                               35.59   2 
 31 Mitchell Bauer            02 ATC                               35.74   3 
 32 Jeramiah Esquibel         01 SOH                               35.78   4 
 33 Josiah Dumas              02 AOC                               36.50   3 
 34 Parker Ferando            02 MTC                               37.02   1 
 35 Jedidiah Edgar            01 MTC                               38.03   2 
 36 Louis Ducharme            01 MTC                               38.06   1 
 37 Nicholas Gray             02 SOH                               38.49   1 
 38 Coleton Radford           01 SOH                               38.80   1 
 39 Jack Kalivoda             02 MTC                               38.85   2 
 
Event 252  400 Meter Dash 11-12 Boys
===================================================================================
    State TF: S 58.41              Jerred Theragood, ATC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sequoyah Cleveland        01 CTC                  1:13.91    1:09.20   1   8   
  2 Dylan Longoria            01 CTC                             1:10.22   1   6   
  3 Jakob Myers-Heidt         01 CTC                             1:12.81   1   4   
  4 Andrew Rodriguez          01 RRE                  1:20.00    1:14.09   1   3   
  5 Stone Davis               01 MTC                             1:14.49   2   2   
  6 Grayson Melvin            01 CTC                  1:26.32    1:15.13   2   1   
  7 Demetrio Perea            02 RPM                  1:17.61    1:16.45   2 
  8 Jaden Brown               02 SOH                             1:16.62   2 
  9 Gabriel Chavez            02 CTC                             1:17.61   2 
 10 Caleb Marra               01 MTC                             1:18.67   2 
 11 Lucas Futey               02 CTC                  1:36.64    1:20.28   1 
 12 Zachary Sadowski          01 CTC                             1:20.62   1 
 13 Christian Hensley         02 SOH                             1:21.09   1 
 14 Hunter Ruddell            01 CTC                             1:22.65   1 
 15 Johnathon Ortiz           02 UNANM                           1:23.82   2 
 16 Andrew Pilon              02 UNANM                           1:26.99   2 
 
Event 253  800 Meter Run 11-12 Boys
================================================================================
    State TF: S 2:12.90              NA                                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Joe Ellefson              01 UNANM                           2:37.45    8   
  2 Gabriel Chavez            02 CTC                             2:54.08    6   
  3 Lucas Ortiz               01 CTC                             2:54.79    4   
  4 Andrew Rodriguez          01 RRE                             3:01.77    3   
  5 Reed Thornhill            01 CTC                             3:07.57    2   
  6 Zachary Sadowski          01 CTC                             3:13.49    1   
  7 Hunter Ruddell            01 CTC                             3:17.94  
 
Event 254  1500 Meter Run 11-12 Boys
================================================================================
    State TF: S 4:41.00              NA                                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Joe Ellefson              01 UNANM                           5:16.68    8   
  2 Daniel Roberts            02 AAT                  5:32.12    5:20.38    6   
  3 Brian Armijo              02 CTC                  5:33.79    5:22.89    4   
  4 Lucas Futey               02 CTC                  5:44.79    5:39.67    3   
  5 Lucas Ortiz               01 CTC                             5:48.58    2   
  6 Gabriel Gonzales          02 RRE                             5:52.59    1   
  7 Jacob Crilly              01 AAT                  7:19.67    6:40.10  
  8 Andrew Pilon              02 UNANM                           6:48.28  
  9 Jacob Telles              01 SOH                             6:50.47  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk 11-12 Boys
================================================================================
    State TF: S 7:51.00  6/11/2012   Nehemiah Cionelo, CTC                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taryn Johnson             01 CTC                 10:36.75   10:24.59    8   
 
Event 257  80 Meter Hurdles 11-12 Boys
================================================================================
    State TF: S 14.21  6/14/2008   Isaiah McIntyre, DRAGONS                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adam Stewart              01 UNANM                             14.71    8   
 
Event 258  4x100 Meter Relay 11-12 Boys
================================================================================
    State TF: S 52.93  6/12/2012   Big Red Express Track Club, BRX             
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 COUGAR TRACK CLUB  'A'                              54.11      56.55    8   
     1) Isaac Chavez 01                 2) Kevin Ortega 02                
     3) Jared Pyle 02                   4) Mekhi Majedi 02                
  2 MONARCH TRACK CLUB  'A'                                      1:00.62    6   
 
Event 260  4x800 Meter Relay 11-12 Boys
================================================================================
    State TF: S 10:24.32  6/12/2012   Cougar Track Club, CTC                   
                          J Cleveland, C Ford, J Harlan, B Schall           
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 COUGAR TRACK CLUB  'A'                           10:40.60   11:33.80    8   
     1) Brian Armijo 02                 2) Lucas Futey 02                 
     3) Lucas Ortiz 01                  4) Sequoyah Cleveland 01          
 
Event 261  High Jump 11-12 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 1.56m              Marcus Williams                             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sequoyah Cleveland        01 CTC                               1.35m    4-05.00   8   
  2 Adam Stewart              01 UNANM                             1.20m    3-11.25   6   
 
Event 262  Long Jump 11-12 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 5.13m              Keith Wooten                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Isaac Chavez              01 CTC                    3.53m      3.91m   12-10.00   8   
  2 Isaiah Caston             02 SOH                               3.86m   12-08.00   6   
  3 Christian Monsalve        01 CTC                               3.79m   12-05.25   3.50
  3 Jared Pyle                02 CTC                    3.04m      3.79m   12-05.25   3.50
  5 Mekhi Majedi              02 CTC                               3.72m   12-02.50   2   
  6 Conner O'Toole            02 MTC                               3.70m   12-01.75   1   
  7 Kevin Ortega              02 CTC                    2.97m      3.69m   12-01.25 
  8 Daniel Roberts            02 AAT                    3.68m      3.60m   11-09.75 
  9 Blane Miller              01 MTC                               3.57m   11-08.50 
 10 Caleb Marra               01 MTC                               3.55m   11-07.75 
 11 Dai Shaun Jiggetts        01 RRE                               3.51m   11-06.25 
 12 Mitchell Bauer            02 ATC                               3.50m   11-05.75 
 13 Austin Erickson           02 MTC                               3.49m   11-05.50 
 14 Aden Bravo                02 ATC                               3.33m   10-11.25 
 15 Dylan Longoria            01 CTC                               3.26m   10-08.50 
 16 Tommy Walsh               01 MTC                               3.13m   10-03.25 
 17 Roger Torres              02 MTC                               3.07m   10-01.00 
 18 Parker Ferando            02 MTC                               3.05m   10-00.25 
 19 Stone Davis               01 MTC                               2.91m    9-06.75 
 20 Kamren Decker             02 RL                                2.90m    9-06.25 
 21 Skyler Suber              02 RRE                               2.80m    9-02.25 
 21 Spencer Kalivoda          02 MTC                               2.80m    9-02.25 
 23 Curstin Ampeire Cubria    02 RL                                2.69m    8-10.00 
 24 Bryant Vencill            02 MTC                               2.63m    8-07.50 
 24 Gabriel Gonzales          02 RRE                               2.63m    8-07.50 
 26 Louis Ducharme            01 MTC                               2.56m    8-04.75 
 27 Michael Marcelli          01 UNANM                             2.43m    7-11.75 
 28 Jack Kalivoda             02 MTC                               2.35m    7-08.50 
 29 Jacob Crilly              01 AAT                               1.85m    6-01.00 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. 11-12 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 12.19m  6/28/2003   Wilton Rogers, AAT                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Teagun Glenn              02 UNANM                             9.95m   32-07.75   8   
  2 Alberto Cabral            01 CTC                    8.14m      8.50m   27-10.75   6   
  3 Jakob Myers-Heidt         01 CTC                               7.63m   25-00.50   4   
  4 Daniel Chavez             01 CTC                    5.37m      7.57m   24-10.00   3   
  5 Yashiya Crespin           02 RL                     6.03m      7.48m   24-06.50   2   
  6 Jacob Telles              01 SOH                               7.25m   23-09.50   1   
  7 Coleton Radford           01 SOH                               6.96m   22-10.00 
  8 Nicholas Gray             02 SOH                               6.46m   21-02.50 
  9 Jedidiah Edgar            01 MTC                               5.85m   19-02.50 
 10 Patrick Tafoya            02 SOH                               5.37m   17-07.50 
 
Event 264  Discus Throw 1kg 11-12 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 43.30m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Teagun Glenn              02 UNANM                            25.55m      83-10   8   
  2 Daniel Chavez             01 CTC                              21.91m      71-10   6   
  3 Jakob Myers-Heidt         01 CTC                              20.85m      68-05   4   
  4 Alberto Cabral            01 CTC                              16.82m      55-02   3   
  5 Nicholas Gray             02 SOH                              15.17m      49-09   2   
  6 Coleton Radford           01 SOH                              14.90m      48-11   1   
  7 Patrick Tafoya            02 SOH                              14.72m      48-03 
  8 Jedidiah Edgar            01 MTC                              11.26m      36-11 
 
Event 265  Javelin Throw 300g 11-12 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 45.16m  6/28/2003   Daniel Fiaseu, BRX                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Teagun Glenn              02 UNANM                            40.34m     132-04   8   
  2 Daniel Chavez             01 CTC                   22.93m     28.03m      91-11   6   
  3 Alberto Cabral            01 CTC                   23.49m     24.87m      81-07   4   
  4 Zachary Sadowski          01 CTC                              18.99m      62-04   3   
  5 Taryn Johnson             01 CTC                   13.65m     17.35m      56-11   2   
  6 Andrew Pilon              02 UNANM                            11.63m      38-02   1   
  7 Brock Zuyderwyk           02 UNANM                            10.92m      35-10 
  8 Brian Armijo              02 CTC                    7.62m     10.19m      33-05 
 
Event 300  100 Meter Dash 13-14 Girls
===================================================================================
    State TF: S 12.52  6/17/2006   Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Aphiniti Crupper          00 RL                     13.67      12.80   1   8   
  2 Jaelyn McGee              00 RL                     14.27      12.83   1   6   
  3 Miranda Hart              00 CTC                               13.04   2   4   
  4 Rania Hughes              99 BRX                               13.40   1   3   
  5 Tasia Hughes              99 BRX                               13.55   1   2   
  6 Antonia Marquez           00 UNANM                             14.25   1   1   
  7 Jayna Ball                99 BRX                               14.44   1 
  8 Margaret Mee              00 CTC                               15.51   1 
  9 Cassandra Camponozzi      00 UNANM                             15.78   1 
 10 Mariah Chavez             00 CTC                               15.83   2 
 11 Makayla Waddles           00 AOC                               15.93   2 
 12 Sarah Skillman            99 UNANM                             15.95   2 
 13 Kiera Toya                00 CTC                    16.99      17.60   2 
 14 Cameron Bahrmann          00 RPM                    18.19      17.65   2 
 
Event 301  200 Meter Dash 13-14 Girls
===================================================================================
    State TF: S 26.26  6/17/2006   Isis Wilson, ATC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Aphiniti Crupper          00 RL                     26.79      27.42   1   8   
  2 Jaelyn McGee              00 RL                                28.30   1   5   
  2 Rania Hughes              99 BRX                               28.30   1   5   
  4 Clare Moots               99 CTC                    29.88      29.67   1   3   
  5 Jordyn Dilorenzo          99 ATC                               30.10   1   2   
  6 Laura Jarpe               99 RL                                32.30   2   1   
  7 Olivia Telles             99 SOH                               32.36   1 
  8 Mariah Chavez             00 CTC                               32.89   2 
  9 Amari Crupper             00 RL                                33.01   2 
 10 Margaret Mee              00 CTC                               33.04   2 
 11 Jessie McQuarie           99 AAT                    37.03      33.15   1 
 12 Kiera Toya                00 CTC                    37.65      36.78   2 
 13 Makayla Waddles           00 AOC                               36.92   1 
 14 Cameron Bahrmann          00 RPM                    40.37      38.90   2 
 
Event 302  400 Meter Dash 13-14 Girls
===================================================================================
    State TF: S 59.06  6/21/2011   Alexa Romano, ATC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Aphiniti Crupper          00 RL                   1:04.05    1:03.86   1   8   
  2 Tasia Hughes              99 BRX                             1:04.29   1   6   
  3 Jordyn Dilorenzo          99 ATC                             1:06.50   1   4   
  4 Clare Moots               99 CTC                  1:07.65    1:06.80   1   3   
  5 Nicole Lawrence           00 CTC                  1:15.10    1:08.20   1   2   
  6 Olivia Telles             99 SOH                             1:13.21   1   1   
  7 Aya Williams              00 ATC                             1:15.15   2 
  8 Alyssa Johnson            99 CTC                  1:17.11    1:16.16   2 
  9 Jessie McQuarie           99 AAT                  1:20.96    1:17.79   1 
 10 Mariah Chavez             00 CTC                             1:19.90   2 
 11 Cassandra Camponozzi      00 UNANM                           1:20.21   2 
 12 Kristin Strosnider        00 UNANM                           1:20.65   1 
 
Event 303  800 Meter Run 13-14 Girls
================================================================================
    State TF: S 2:20.59  6/23/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Molly Klein               99 CTC                  2:37.09    2:27.37    8   
  2 Kylie Poole               00 CTC                  2:45.53    2:42.21    6   
  3 Bethany Pena              99 CTC                  2:54.12    2:48.34    4   
  4 Nicole Lawrence           00 CTC                  2:53.50    2:53.47    3   
  5 Rachel Montoya            99 CTC                  2:58.62    2:56.38    2   
  6 Laura Jarpe               99 RL                              2:57.01    1   
  7 Brooke Blankenshap        00 CTC                             3:09.13  
  8 Alyssa Johnson            99 CTC                  3:12.00    3:10.50  
  9 Aya Williams              00 ATC                             3:18.41  
 
Event 304  1500 Meter Run 13-14 Girls
================================================================================
    State TF: S 4:49.60  6/24/2007   Julia Foster, ATC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Camila Orozco             99 CTC                  5:43.31    5:41.07    8   
  2 Bethany Pena              99 CTC                  6:00.56    5:49.35    6   
  3 Rachel Montoya            99 CTC                  5:56.86    5:55.44    4   
  4 Ann Thompson              99 UNANM                           5:59.10    3   
  5 Brooke Blankenshap        00 CTC                             6:21.45    2   
  6 Laura Jarpe               99 RL                   6:07.05    6:27.02    1   
  7 Amari Crupper             00 RL                   6:41.69    7:15.74  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk 13-14 Girls
================================================================================
    State TF: S 16:09.74  6/26/2005   Caroline Muraida, ATC                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taylor Gonzales           99 CTC                 20:33.49   19:22.81    8   
 -- Kiera Toya                00 CTC                                  DQ  
 
Event 307  100 Meter Hurdles 13-14 Girls
================================================================================
    State TF: S 14.60              Sarah Peterson                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ann Thompson              99 UNANM                             21.63    8   
 
Event 311  4x800 Meter Relay 13-14 Girls
================================================================================
    State TF: S 10:10.92  6/23/2002   Albuquerque Track Club, ATC              
                          L Harper, L Machacek, S Lagerstrom, K Reinhart    
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 COUGAR TRACK CLUB  'A'                           10:40.90   11:01.75    8   
     1) Molly Klein 99                  2) Camila Orozco 99               
     3) Bethany Pena 99                 4) Nicole Lawrence 00             
 
Event 312  High Jump 13-14 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 1.63m              NA                                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Clare Moots               99 CTC                    1.30m      1.35m    4-05.00   8   
  2 Sarah Skillman            99 UNANM                             1.25m    4-01.25   6   
  3 Kylie Poole               00 CTC                               1.20m    3-11.25   4   
 
Event 314  Long Jump 13-14 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 5.15m              Josie Jaramillo, BRX                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jaelyn McGee              00 RL                                4.73m   15-06.25   8   
  2 Marina Ramos              00 RRE                               4.37m   14-04.00   6   
  3 Jordyn Dilorenzo          99 ATC                               3.72m   12-02.50   4   
  4 Margaret Mee              00 CTC                               3.36m   11-00.25   3   
  5 Cassandra Camponozzi      00 UNANM                             3.34m   10-11.50   2   
  6 Sarah Skillman            99 UNANM                             3.10m   10-02.00   1   
  7 Makayla Waddles           00 AOC                               2.95m    9-08.25 
  8 Aya Williams              00 ATC                               2.83m    9-03.50 
  9 Jessie McQuarie           99 AAT                    2.89m      2.79m    9-02.00 
 10 Kristin Strosnider        00 UNANM                             2.74m    9-00.00 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. 13-14 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 12.40m  2006        Edwina Peele, TRTC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Amanda Cabral             99 CTC                    7.19m      8.40m   27-06.75   8   
  2 Adaysha Williams          00 BRX                               7.51m   24-07.75   6   
  3 Veronica Silva            99 RRE                               6.91m   22-08.00   4   
  4 Catalina Fernandez        00 RRE                               4.75m   15-07.00   3   
 
Event 317  Discus Throw 1kg 13-14 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 32.06m  6/19/2010   Jaden Ortiz, AAT                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Amanda Cabral             99 CTC                              18.75m      61-06   8   
  2 Adaysha Williams          00 BRX                              15.29m      50-02   6   
  3 Veronica Silva            99 RRE                              13.42m      44-00   4   
 
Event 318  Javelin Throw 600g 13-14 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 35.34m  6/26/2005   Agnes Gallegos, AWSR                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Veronica Silva            99 RRE                              21.38m      70-02   8   
  2 Marina Ramos              00 RRE                              19.10m      62-08   6   
  3 Kiera Toya                00 CTC                              18.86m      61-10   4   
  4 Taylor Gonzales           99 CTC                   12.10m     14.85m      48-09   3   
  5 Catalina Fernandez        00 RRE                              13.20m      43-04   2   
 
Event 350  100 Meter Dash 13-14 Boys
===================================================================================
    State TF: S 11.59              Jonathon Ribiero, ATC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jordan Byrd               00 BRX                               11.23S  2   8   
  2 Christopher Streetz       99 BRX                               11.86   2   6   
  3 Kydae Jones               99 MTC                               12.02   2   4   
  4 Daniel Jund               00 UNANM                             12.20   3   3   
  5 Ryan Moore                99 MTC                               12.66   1   2   
  6 Cameron Herrera           99 MTC                               12.83   1   1   
  7 Marcos Mendez             00 RL                                13.01   2 
  8 Ryan Brown                99 SOH                               13.22   3 
  9 Alex Nash                 99 MTC                               13.46   1 
 10 Kyronn Young              00 BRX                               13.99   1 
 11 Harrison Smith            99 CTC                               14.40   2 
 12 Jacob Osborne             00 BRX                               14.43   2 
 12 Seth Perry                99 CTC                               14.43   3 
 14 Hamza Abdullah            00 SOH                               14.50   2 
 15 Garrett Yancy             00 CTC                               15.00   1 
 16 Elijah Cook               00 CTC                    15.29      15.03   3 
 17 Bowen Davis               00 MTC                               15.97   1 
 18 Aidan Thompson            00 ATC                               16.31   2 
 19 Colin Powers              00 MTC                               17.32   1 
 20 Jared Jaramillo           99 MTC                               18.23   1 
 
Event 351  200 Meter Dash 13-14 Boys
===================================================================================
    State TF: S 23.45              Travis Jones, ATC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Christopher Streetz       99 BRX                               24.98   1   8   
  2 Daniel Jund               00 UNANM                             25.38   3   6   
  3 Cameron Herrera           99 MTC                               25.85   1   4   
  4 Marcos Mendez             00 RL                                27.02   1   3   
  5 Ryan Brown                99 SOH                               27.04   1   2   
  6 Alex Nash                 99 MTC                               27.81   1   1   
  7 Seth Perry                99 CTC                    37.98      28.85   1 
  8 Garrett Yancy             00 CTC                    32.35      30.24   2 
  9 Wesley Blind              99 AAT                    33.04      30.35   1 
 10 Jacob Osborne             00 BRX                               30.55   2 
 11 Bowen Davis               00 MTC                               31.04   2 
 12 Nicolas Santistevan       00 AAT                    31.24      32.08   2 
 13 Neal Bitsie               99 AAT                    36.29      32.41   2 
 14 Elijah Cook               00 CTC                               32.64   2 
 15 Lucas Tafoya              00 SOH                               33.30   2 
 16 Aidan Thompson            00 ATC                               33.65   1 
 17 Colin Powers              00 MTC                               36.65   2 
 
Event 352  400 Meter Dash 13-14 Boys
===================================================================================
    State TF: S 51.99  6/24/2001   Cody Harper, ATC                            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jordan Byrd               00 BRX                               53.40   1   7   
  2 Hamza Abdullah            00 SOH                             1:03.24   1   3.50
  2 Daniel Jund               00 UNANM                           1:03.24   2   3.50
  4 Jericho Cleveland         00 CTC                             1:03.40   1   7   
  5 Harrison Smith            99 CTC                  1:11.59    1:03.75   1   1.50
  5 Jacob Jenkins             99 CTC                  1:14.83    1:03.75   1   1.50
  7 Garrett Yancy             00 CTC                             1:07.29   1 
  7 Derrick Trujillo          00 CTC                  1:15.98    1:07.29   1 
  9 Bowen Davis               00 MTC                             1:09.42   2 
 10 Wesley Blind              99 AAT                  1:13.55    1:09.48   2 
 11 Neal Bitsie               99 AAT                  1:27.66    1:18.22   1 
 
Event 353  800 Meter Run 13-14 Boys
================================================================================
    State TF: S 2:02.30  6/23/2001   Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jericho Cleveland         00 CTC                             2:31.51    8   
  2 Ryan Brown                99 SOH                             2:37.65    6   
  3 Shawn Nunez               00 CTC                             2:44.30    4   
  4 Paxton Rodwick            00 CTC                  2:57.03    2:47.59    3   
  5 Tyler Gibson              00 ATC                             3:00.97    2   
  6 Derrick Trujillo          00 CTC                  2:55.60    3:04.40    1   
 
Event 354  1500 Meter Run 13-14 Boys
================================================================================
    State TF: S 4:29.70              Patrick Gutierrez, ATC                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wesley Blind              99 AAT                  5:08.16    5:25.01    8   
  2 Shawn Nunez               00 CTC                             5:41.21    6   
  3 Paxton Rodwick            00 CTC                  5:54.08    5:50.42    4   
  4 Nicholas Burrup           00 CTC                  5:46.63    5:56.24    3   
  5 Nehemiah Cionelo          00 CTC                             5:59.31    2   
  6 Tyler Gibson              00 ATC                             6:03.05    1   
  7 Tyler Oneal               00 CTC                  6:08.32    6:47.88  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk 13-14 Boys
================================================================================
    State TF: S 17:49.10              NA                                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nehemiah Cionelo          00 CTC                            17:30.44S   8   
  2 Nicolas Santistevan       00 AAT                            21:03.65    6   
 
Event 359  4x100 Meter Relay 13-14 Boys
================================================================================
    State TF: S 48.30  6/20/2010   Duke City Track, DCT                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MONARCH TRACK CLUB  'A'                                        49.22    8   
 
Event 361  4x800 Meter Relay 13-14 Boys
================================================================================
    State TF: S 9:35.20  6/28/2003   Albuquerque Track Club, ATC               
                         C Beach, B Garner, D Gorris, P Mazzei             
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 COUGAR TRACK CLUB  'A'                           10:17.60   11:51.19    8   
     1) Nehemiah Cionelo 00             2) Jericho Cleveland 00           
     3) Tyler Oneal 00                  4) Derrick Trujillo 00            
 
Event 362  High Jump 13-14 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 1.75m              Adam Mendonco                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jericho Cleveland         00 CTC                    1.30m      1.35m    4-05.00   8   
  2 Nehemiah Cionelo          00 CTC                               1.10m    3-07.25   6   
 
Event 364  Long Jump 13-14 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 6.12m  6/23/2007   Jonathan Woods, UNANM                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kydae Jones               99 MTC                               5.60m   18-04.50   8   
  2 Cameron Herrera           99 MTC                               4.93m   16-02.25   6   
  3 Ryan Moore                99 MTC                               4.73m   15-06.25   4   
  4 Alex Nash                 99 MTC                               4.66m   15-03.50   3   
  5 Marcos Mendez             00 RL                                4.15m   13-07.50   2   
  6 Wesley Blind              99 AAT                    3.10m      3.62m   11-10.50   1   
  7 Bowen Davis               00 MTC                               3.58m   11-09.00 
  8 Aidan Thompson            00 ATC                               3.43m   11-03.00 
  9 Lucas Tafoya              00 SOH                               3.22m   10-06.75 
 10 Payton Ferando            00 MTC                               2.88m    9-05.50 
 
Event 366  Shot Put 4kg 13-14 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 14.83m  6/5/2005    Wilton Rogers, BRX                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Neal Bitsie               99 AAT                    8.69m      9.21m   30-02.75   8   
  2 Kydae Jones               99 MTC                               8.91m   29-02.75   6   
  3 Kyronn Young              00 BRX                               7.86m   25-09.50   4   
  4 Colin Powers              00 MTC                               7.41m   24-03.75   3   
  5 Nicolas Santistevan       00 AAT                               7.17m   23-06.25   2   
  6 Jared Jaramillo           99 MTC                               7.16m   23-06.00   1   
  7 Lucas Tafoya              00 SOH                               7.05m   23-01.75 
  8 Sterling Howell           99 CTC                               6.61m   21-08.25 
  9 Payton Ferando            00 MTC                               5.04m   16-06.50 
 
Event 367  Discus Throw 1kg 13-14 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 47.26m              Damien O'Campo, UNANM                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ryan Moore                99 MTC                              24.53m      80-06   8   
  2 Neal Bitsie               99 AAT                   26.04m     24.37m      79-11   6   
  3 Marcos Mendez             00 RL                               24.30m      79-09   4   
  4 Sterling Howell           99 CTC                              18.86m      61-10   3   
  5 Elijah Cook               00 CTC                   16.70m     18.65m      61-02   2   
  6 Nicolas Santistevan       00 AAT                   13.07m     17.56m      57-07   1   
  7 Jared Jaramillo           99 MTC                              17.09m      56-01 
  8 Paxton Rodwick            00 CTC                              16.40m      53-10 
  9 Tyler Oneal               00 CTC                              13.46m      44-02 
 10 Colin Powers              00 MTC                              12.87m      42-03 
 11 Payton Ferando            00 MTC                              10.80m      35-05 
 
Event 368  Javelin Throw 600g 13-14 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 49.98m              Damien O'Campo, UNANM                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Seth Perry                99 CTC                              30.30m      99-05   8   
  2 Jericho Cleveland         00 CTC                              28.57m      93-09   6   
  3 Jacob Jenkins             99 CTC                   21.75m     24.02m      78-10   4   
  4 Tyler Oneal               00 CTC                              20.20m      66-03   3   
  5 Sterling Howell           99 CTC                              16.67m      54-08   2   
 
Event 400  100 Meter Dash 15-16 Girls
================================================================================
    State TF: S 12.05  6/14/2008   Amber Battle, ATC                           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Destiny Ortiz             98 CTC                               14.74    8   
  2 Melina Kiesling           98 AOC                               17.06    6   
 
Event 401  200 Meter Dash 15-16 Girls
================================================================================
    State TF: S 25.51  6/17/2009   Jenna Banegas, LCTF                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Destiny Ortiz             98 CTC                               36.59    8   
  2 Melina Kiesling           98 AOC                               37.38    6   
 
Event 417  Shot Put 4kg 15-16 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 11.30m              Diedra Brown                               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Destiny Ortiz             98 CTC                               6.38m   20-11.25   8   
  2 Rachel Mendez             98 RL                                6.36m   20-10.50   6   
 
Event 418  Discus Throw 1kg 15-16 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 35.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Alyssa Gonzales           98 CTC                              17.10m      56-01   8   
  2 Rachel Mendez             98 RL                               13.20m      43-04   6   
 
Event 419  Javelin Throw 600g 15-16 Girls
==========================================================================================
    State TF: S 54.18m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Alyssa Gonzales           98 CTC                   18.90m     19.24m      63-01   8   
 
Event 450  100 Meter Dash 15-16 Boys
================================================================================
    State TF: S 10.96  6/14/2008   Josh Newsome, New Mexico Unatt              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mykell Schexnayder        97 BRX                               11.68    8   
  2 Israel Martinez           98 UNANM                             11.90    6   
 
Event 451  200 Meter Dash 15-16 Boys
================================================================================
    State TF: S 22.55  6/24/2007   Matthew Valenzuela, ATC                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Israel Martinez           98 UNANM                             25.04    8   
  2 Alex Brown                98 CTC                               30.57    6   
  3 Mikaeel Williams          98 ATC                               32.12    4   
 
Event 452  400 Meter Dash 15-16 Boys
================================================================================
    State TF: S 50.30              Kurt Henry                                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mykell Schexnayder        97 BRX                               58.48    8   
  2 Alex Brown                98 CTC                             1:10.83    6   
 
Event 454  1500 Meter Run 15-16 Boys
================================================================================
    State TF: S 4:02.04  6/29/2003   Cody Harper, ATC                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connor Laktasic           98 ATC                             5:10.01    8   
 
Event 465  Long Jump 15-16 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 6.97m              Julius Dickerson, BRX                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mikaeel Williams          98 ATC                               3.50m   11-05.75   8   
 
Event 467  Shot Put 12 lb. 15-16 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 14.94m              Jace Rivera                                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mikaeel Williams          98 ATC                               7.91m   25-11.50   8   
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg 15-16 Boys
==========================================================================================
    State TF: S 42.42m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mikaeel Williams          98 ATC                              20.61m      67-07   8   
  2 Alex Brown                98 CTC                              19.73m      64-09   6   
 
Event 500  100 Meter Dash 17-18 Women
================================================================================
    State TF: S 12.34  6/19/2010   Kendra Walker, UNANM                        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ayla Hughes               96 BRX                               14.45    8   
 
Event 501  200 Meter Dash 17-18 Women
================================================================================
    State TF: S 24.90              Danita Harmon, BRX                          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ayla Hughes               96 BRX                               31.58    8   
 
Event 507  3000 Meter Race Walk 17-18 Women
================================================================================
    State TF: S 17:05.52  6/24/2007   Susan Muraida, ATC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moriah Cionelo            96 CTC                 16:48.10   17:18.91    8   
 
Event 552  400 Meter Dash 17-18 Men
================================================================================
    State TF: S 48.74  6/14/2008   Matthew Valenzuela, BRX                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Joshua Jenkins            96 CTC                             1:04.42    8   
 
Event 553  800 Meter Run 17-18 Men
================================================================================
    State TF: S 1:54.60              Dash Victor, SFLA                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mitchell Yan              96 CTC                             2:20.36    8   
 
Event 567  Shot Put 12 lb. 17-18 Men
==========================================================================================
    State TF: S 15.54m  6/19/2010   Zachary Erra-Hernandez, Las Cruces         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Shawn Allison             96 BRX                               9.25m   30-04.25   8   
 
Event 569  Javelin Throw 800g 17-18 Men
==========================================================================================
    State TF: S 63.09m              NA                                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Joshua Jenkins            96 CTC                              35.50m     116-06   8   
 
Event 717  3000 Meter Race Walk Seniors 70 Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Victor Belarde            40 UNANM                          22:35.62    8