2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 1  2000 Meter Dash CC 8 & Under Division Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1073 Honani, Morningrai  06 Team Runavajo           7:31.8    9:21.40        
  2 #1098 Valdez, Natalia     06 Texas Shooti            7:38.5    9:29.70        
  3 #1269 Estrada, Ivy        06 Unattached BR           7:40.6    9:32.30        
  4  #609 Ortiz, Stacey       06 Acoma Running Club      7:41.1    9:33.00        
  5 #1277 Chama, Melena       06 Walatowa Run            7:42.1    9:34.20        
  6  #754 Wanoskia, Tairia    06 Cougar Track Club       7:50.9    9:45.20    1   
  7  #968 Lenth, Zoey         06 Parker Panthers         7:51.9    9:46.40        
  8  #663 Leal, Citlaly       07 Coldwater Ex            7:58.1    9:54.10        
  9  #606 Martinez, Laila     08 Acoma Running Club      7:59.4    9:55.70        
 10 #1272 Talavera, Krystal   07 Unattached BR           8:05.3   10:03.00        
 11 #1299 Gonzales, Araceli   06 Wicked Track Club       8:05.9   10:03.80        
 12 #1173 Nez, Aleah          06 Torreon Day             8:07.2   10:05.40        
 13  #897 Derickson, Jessica  06 Landsharks R            8:12.3   10:11.80        
 14  #988 Antonio, Khaliah    06 Sky City Pue            8:12.8   10:12.40        
 15  #986 Molina, Araceli     07 Penguins XC             8:13.5   10:13.20        
 16 #1260 Araujo, Natalie     06 Unattached BR           8:16.6   10:17.10        
 17 #1113 Duran, Rebecca      06 TexaStrong R            8:17.6   10:18.30        
 18  #713 Marks, Sydney       06 Cougar Track Club       8:20.1   10:21.50    2   
 19  #719 Martinez-Crook, Zo  06 Cougar Track Club       8:21.4   10:23.10    3   
 20 #1209 Hunt, Raylee        06 Unattached NM           8:22.5   10:24.40        
 21  #717 Martinez-Crook, Lu  08 Cougar Track Club       8:24.2   10:26.50    4   
 22  #976 Vukovics, Claire    07 Parker Panthers         8:25.2   10:27.80        
 23  #827 Morales, Clarissa   06 EP Flames T C           8:32.3   10:36.60        
 24  #942 Armstrong, Dawn     07 Parker Panthers         8:32.9   10:37.30        
 25 #1284 Mora, Kiera         06 Walatowa Run            8:41.8   10:48.40        
 26 #1276 Chama, Delaney      07 Walatowa Run            8:44.2   10:51.40        
 27 #1001 Vicente, Tayla      06 Sky City Pue            8:47.1   10:55.00        
 28  #987 Romero, Sofia       07 Penguins XC             8:47.7   10:55.70        
 29  #910 Neely, Lola         07 Landsharks R            8:55.2   11:05.10        
 30 #1212 Johnson, Danica     06 Unattached NM           8:56.0   11:06.10        
 31  #679 Connally, Mariela   06 Cougar Track Club       8:58.1   11:08.70    5   
 32 #1192 Clani, Emilia       06 Unattached NM           9:02.5   11:14.10        
 33  #639 Ives, Harper        06 Aat                     9:12.2   11:26.20        
 34 #1096 Quintero, Gracie    07 Texas Shooti            9:17.4   11:32.60        
 35 #1330 Sherman, Shaylynn   06 Wingate                 9:18.2   11:33.70        
 36 #1204 Howard, Binaahozho  06 Unattached NM           9:22.8   11:39.40        
 37  #817 Gonzalez, Jacqueli  06 EP Flames T C           9:23.0   11:39.60        
 38 #1014 Toms, Mackenzie     06 Team Bliss TC           9:23.9   11:40.70        
 39 #1211 Joe, Karmen         07 Unattached NM           9:36.0   11:55.80        
 40 #1207 Howard, Nihikiniba  07 Unattached NM           9:37.0   11:57.00        
 41 #1177 Toledo, Brienna     06 Torreon Day             9:43.7   12:05.40        
 42 #1317 Haines, Seniah      06 Wingate                 9:45.9   12:08.10        
 43  #833 Talavera, Victoria  06 EP Flames T C           9:49.2   12:12.20        
 44 #1196 Dale, Onawa         06 Unattached NM           9:54.0   12:18.10        
 45 #1290 Sabaquie, Lelani    06 Walatowa Run           10:01.4   12:27.30        
 46  #706 Lee, Vivian         08 Cougar Track Club      10:20.5   12:51.10    6   
 47 #1013 Terry, Hannah       07 Team Bliss TC          10:44.0   13:20.30        
 48 #1084 Slim, Leonna        08 Team Runavajo          10:50.1   13:27.90        
 49  #665 Lopez, Andrea       08 Coldwater Ex           11:19.2   14:04.00        
 50 #1331 Thomas, Shinowa     07 Wingate                11:53.7   14:46.90        
 51 #1012 Parker, Izzabella   07 Team Bliss TC          11:59.7   14:54.30        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Cougar Track Club            15    1    2    3    4    5    6                
      Total Time:    52:05.00                                                     
         Average:    10:25.00                                                

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  2000 Meter Dash CC 8 & Under Division Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #980 Woodall, Shawn      06 Parker Panthers         6:50.1    8:29.60        
  2  #900 Edwards, Matthew    06 Landsharks R            6:59.1    8:40.80        
  3 #1274 Armijo, Joseph      06 Walatowa Run            7:34.8    9:25.20    1   
  4 #1278 Chino, Jarren       07 Walatowa Run            7:36.2    9:26.90    2   
  5  #780 Orr, Ethan          06 El Paso Wildcats        7:36.4    9:27.20        
  6  #821 Ibrahim, Ameen      07 EP Flames T C           7:41.1    9:33.00    3   
  7 #1168 Chiquito, Tremayne  06 Torreon Day             7:42.1    9:34.20        
  8 #1215 Long, Knight        06 Unattached NM           7:44.4    9:37.10        
  9  #618 Vallo, Gregory      07 Acoma Running Club      7:45.1    9:38.00        
 10 #1286 Pecos, Antonio      07 Walatowa Run            7:48.6    9:42.30    4   
 11  #602 Lorenzo, Xavier     07 Acoma Running Club      7:56.2    9:51.80        
 12  #816 Corral, Pablo       07 EP Flames T C           8:06.9   10:05.10    5   
 13 #1000 Vallo, Leroy        06 Sky City Pue            8:08.2   10:06.70        
 14  #689 Gallegos, Lorenzo   07 Cougar Track Club       8:09.9   10:08.80    6   
 15  #726 Padilla, Adriano    07 Cougar Track Club       8:13.6   10:13.40    7   
 16 #1216 Madalena, Brian     07 Unattached NM           8:18.4   10:19.30        
 17  #982 De La Cerda, Jerem  07 Penguins XC             8:20.1   10:21.40        
 18 #1188 Bitsilly, Ashton    06 Unattached NM           8:23.3   10:25.40        
 19  #952 Dalles, Charles     07 Parker Panthers         8:30.7   10:34.60        
 20 #1291 Shendo, Antwon      06 Walatowa Run            8:33.2   10:37.70    8   
 21  #683 Duran, Joseph       07 Cougar Track Club       8:33.7   10:38.40    9   
 22 #1094 Jackson, Dayshaun   06 Texas Shooti            8:34.5   10:39.30        
 23  #675 Casiquito, Jacob    06 Cougar Track Club       8:35.8   10:41.00   10   
 24 #1253 Namingha, Henry     06 Unattached AZ           8:39.4   10:45.40        
 25 #1205 Howard, LaTavien    07 Unattached NM           8:40.3   10:46.50        
 26 #1250 Hanson, Delani      07 Unattached AZ           8:42.8   10:49.70        
 27 #1332 Totus, Yellow Stor  07 Wingate                 8:44.2   10:51.40        
 28 #1283 Lucero, Raekwon     07 Walatowa Run            8:46.3   10:54.00   11   
 29  #707 Lomayma, Tyller     06 Cougar Track Club       8:47.2   10:55.10   12   
 30  #812 Chavez, Adrian      06 EP Flames T C           8:53.4   11:02.80   13   
 31 #1214 Long, Kastor        07 Unattached NM           8:54.5   11:04.20        
 32  #638 Goodkind, Calvin    06 Aat                     9:12.4   11:26.40        
 33  #826 Morales, Christian  07 EP Flames T C           9:13.8   11:28.20   14   
 34  #664 Lopez, Alejandro    06 Coldwater Ex            9:17.0   11:32.10        
 35  #745 Strobbe, Joseph     06 Cougar Track Club       9:17.0   11:32.15   15   
 36 #1006 Delgado, Jacob      07 Team Bliss TC           9:22.7   11:39.20        
 37 #1011 Nunez, Joshua       06 Team Bliss TC           9:23.6   11:40.40        
 38  #916 Palus, Jackson      06 Landsharks R            9:31.3   11:49.90        
 39 #1194 Cobb, Freedom       06 Unattached NM           9:47.8   12:10.40        
 40  #723 Ortega, Vaughn      06 Cougar Track Club       9:54.1   12:18.30   16   
 41 #1287 Pecos, Merlin       08 Walatowa Run            9:59.2   12:24.60   17   
 42  #630 Bailon, Erick       07 Aat                    10:07.4   12:34.80        
 43 #1248 Bia, Junior         08 Unattached AZ          10:36.2   13:10.60        
 44  #808 Azcarate, Christia  07 EP Flames T C          10:40.3   13:15.70   18   
 45 #1210 Joe, Kameron        06 Unattached NM          11:05.9   13:47.50        
 46  #832 Talavera, Jose      09 EP Flames T C          11:08.2   13:50.30   19   
 47 #1104 Blakemore, Larry    06 TexaStrong R           11:22.2   14:07.80        
 48 #1327 Sandoval, Isaac     06 Wingate                13:31.8   16:48.80        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Walatowa Running Club        26    1    2    4    8   11   17                
      Total Time:    50:06.10                                                     
         Average:    10:01.22                                                     
   2 Cougar Track Club            44    6    7    9   10   12   15   16           
      Total Time:    52:36.70                                                     
         Average:    10:31.34                                                     
   3 EP Flames T C                53    3    5   13   14   18   19                
      Total Time:    55:24.80                                                     
         Average:    11:04.96                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 3  3k Dash CC 9-10 Division Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1244 Szuch, Alayna       04 Unattached CO           6:06.2   11:22.60        
  2  #687 Futey, Leah         05 Cougar Track Club       6:27.4   12:02.10    1   
  3  #960 Hoffman, Bryanna    04 Parker Panthers         6:35.2   12:16.70    2   
  4  #673 Campos, Cecilia     05 Cougar Track Club       6:40.3   12:26.10    3   
  5 #1067 Curley, Gracee      04 Team Runavajo           6:49.7   12:43.60        
  6  #957 Fox, Morgan         04 Parker Panthers         6:49.7   12:43.70    4   
  7  #807 Walls-Portillo, La  04 El Paso Wing            6:52.2   12:48.30        
  8  #951 Crowley, Lila       05 Parker Panthers         6:52.7   12:49.20    5   
  9 #1156 Jaeger, Tatum       04 The Arizona             6:57.2   12:57.70        
 10  #983 De La Cerda, Sarah  05 Penguins XC             6:58.6   13:00.20        
 11  #992 Garcia, Deana       04 Sky City Pue            6:59.3   13:01.50    6   
 12  #750 Toya, Elise         04 Cougar Track Club       7:00.3   13:03.50    7   
 13  #946 Cargo, Kelly        04 Parker Panthers         7:02.8   13:08.10    8   
 14  #906 Lindsey, Emma       04 Landsharks R            7:05.4   13:13.00        
 15  #948 Collins, Alexandra  05 Parker Panthers         7:09.5   13:20.60    9   
 16 #1208 Hunt, Logan         04 Unattached NM           7:09.6   13:20.80        
 17  #709 Lopez, Sophia       05 Cougar Track Club       7:13.7   13:28.40   10   
 18 #1144 Villalobos, Isabel  05 TexaStrong R            7:14.8   13:30.40   11   
 19 #1221 Montoya, Emma       05 Unattached NM           7:18.0   13:36.40        
 20 #1149 Arganbright, Megan  04 The Arizona             7:20.4   13:40.90        
 21  #989 Charlie, Skylar     04 Sky City Pue            7:21.2   13:42.40   12   
 22  #945 Bigler-Redd, Amori  04 Parker Panthers         7:22.8   13:45.30   13   
 23 #1095 Laspada, Alyssa     05 Texas Shooti            7:24.2   13:48.00        
 24  #991 Garcia, Aliza       05 Sky City Pue            7:24.7   13:48.90   14   
 25  #985 Molina, Annahi      05 Penguins XC             7:24.8   13:49.00        
 26 #1258 Talbott, Yanaba     04 Unattached AZ           7:26.0   13:51.30        
 27 #1056 Sventek, Sydney     04 Team Run Flagstaff      7:26.7   13:52.70        
 28  #744 Strobbe, Claire     05 Cougar Track Club       7:26.8   13:52.90   15   
 29 #1128 Mason, Meghan       05 TexaStrong R            7:28.9   13:56.80   16   
 30 #1133 Najar, Jennifer     05 TexaStrong R            7:32.1   14:02.70   17   
 31  #783 Barraza, Abigail    05 El Paso Wing            7:34.6   14:07.40        
 32 #1070 Granger, Aubrey     04 Team Runavajo           7:38.1   14:13.80        
 33 #1136 Rivera, Mia         04 TexaStrong R            7:41.5   14:20.30   18   
 34  #998 Siow, Cadence       04 Sky City Pue            7:42.1   14:21.40   19   
 35 #1186 Begay, Zahra        04 Unattached NM           7:42.5   14:22.10        
 36 #1129 Mendoza, Emily      04 TexaStrong R            7:44.2   14:25.20   20   
 37  #810 Campbell, DeAnna    05 EP Flames T C           7:50.2   14:36.40        
 38 #1222 Passalacqua, Angel  05 Unattached NM           8:00.4   14:55.40        
 39  #892 Boutelle, Lauren    04 Landsharks R            8:03.3   15:00.80        
 40  #671 Arruti, Tess        05 Cougar Track Club       8:04.7   15:03.40   21   
 41 #1324 Morgan, Tenara      04 Wingate                 8:07.0   15:07.80   22   
 42  #608 Ortiz, Erica        05 Acoma Running Club      8:10.6   15:14.50        
 43  #668 Adelman, Mary       05 Cougar Track Club       8:15.4   15:23.40   23   
 44 #1229 Sells, Harmony      05 Unattached NM           8:16.7   15:25.90        
 45  #999 Vallo, Juanita      04 Sky City Pue            8:17.6   15:27.60   24   
 46 #1227 Romero, Aleiyah     05 Unattached NM           8:19.2   15:30.50        
 47  #912 Nelson, Mia-Catali  05 Landsharks R            8:20.2   15:32.40        
 48 #1139 Saunders, Jenna     04 TexaStrong R            8:25.7   15:42.70   25   
 49 #1311 Benally, Summer     04 Wingate                 8:29.4   15:49.50   26   
 50 #1167 Castillo, Shawnqua  05 Torreon Day             8:33.5   15:57.20        
 51 #1231 Walter, Hana        05 Unattached NM           8:35.1   16:00.10        
 52  #994 Kelsey, Hailey      05 Sky City Pue            8:35.1   16:00.20   27   
 53 #1285 Mora, Lauren        05 Walatowa Run            8:38.8   16:07.00        
 54  #996 Riley, Ashlyn       05 Sky City Pue            8:41.0   16:11.10   28   
 55  #860 Calhoun, Kiele      04 Go the Distance         8:44.1   16:16.90        
 56 #1312 Chavez, Jenny       05 Wingate                 8:45.1   16:18.80   29   
 57  #967 Laurie, Samantha    05 Parker Panthers         8:46.8   16:21.90   30   
 58 #1165 Canuto, Lacey       04 Torreon Day             8:47.9   16:24.00        
 59 #1228 Romero, Keoni       04 Unattached NM           8:48.0   16:24.20        
 60 #1309 Benally, Jayleen    05 Wingate                 8:49.6   16:27.10   31   
 61  #660 Gonzalez, Betzaida  05 Coldwater Ex            8:52.5   16:32.60        
 62 #1318 Harry, Mckala       04 Wingate                 8:55.1   16:37.50   32   
 63  #690 Gallegos, Marisol   05 Cougar Track Club       8:55.3   16:37.70   33   
 64  #838 Garcia, Esmeralda   04 Glendale Flash          9:10.3   17:05.80        
 65  #800 Sierra, Alisa       04 El Paso Wing            9:18.8   17:21.50        
 66  #735 Sandoval, Melody    04 Cougar Track Club       9:21.1   17:25.80        
 67 #1328 Sandoval, Naomi     04 Wingate                 9:37.7   17:56.80   34   
 68 #1005 Crabtree, Savannah  05 Team Bliss TC           9:46.8   18:13.70        
 69  #791 Gardner, Nicole     04 El Paso Wing           10:32.0   19:38.00        
 70 #1181 Trujillo, Kalie     04 Torreon Day            10:33.6   19:41.10        
 71  #661 Gonzalez, Genesis   05 Coldwater Ex           12:51.7   23:58.50        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Parker Panthers              28    2    4    5    8    9   13   30           
      Total Time:  1:04:18.30                                                     
         Average:    12:51.66                                                     
   2 Cougar Track Club            36    1    3    7   10   15   21   23   33      
      Total Time:  1:04:53.00                                                     
         Average:    12:58.60                                                     
   3 Sky City Pueblo Eagles       75    6   12   14   19   24   27   28           
      Total Time:  1:10:21.80                                                     
         Average:    14:04.36                                                     
   4 TexaStrong Running Club      82   11   16   17   18   20   25                
      Total Time:  1:10:15.40                                                     
         Average:    14:03.08                                                     
   5 Wingate                     140   22   26   29   31   32   34                
      Total Time:  1:20:20.70                                                     
         Average:    16:04.14                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 4  3k Dash CC 9-10 Division Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #789 David, Israel       04 El Paso Wing            6:26.3   12:00.10    1   
  2  #642 Kulek, Michael      04 Aat                     6:32.7   12:12.00    2   
  3  #742 Smith, Jett         04 Cougar Track Club       6:36.4   12:18.80    3   
  4  #633 Beck, Miles         04 Aat                     6:37.2   12:20.40    4   
  5  #655 Geer, Gavin         04 Boulder Moun            6:37.9   12:21.60        
  6  #710 Lucero, Jude        05 Cougar Track Club       6:41.6   12:28.50    5   
  7  #705 Lee, Gordon         05 Cougar Track Club       6:44.4   12:33.70    6   
  8  #953 Dalles, William     04 Parker Panthers         6:45.3   12:35.50    7   
  9  #943 Armstrong, Evan     05 Parker Panthers         6:46.4   12:37.50    8   
 10 #1062 Arizona, Tayden     05 Team Runavajo           6:46.7   12:38.00    9   
 11 #1125 Lopez, Rai          05 TexaStrong R            6:47.6   12:39.80        
 12  #749 Toya, Cody          04 Cougar Track Club       6:50.5   12:45.10   10   
 13  #837 Francis, Jaxon      04 Glendale Flash          6:50.7   12:45.60        
 14  #649 Bartholomew Brown,  05 Boulder Moun            6:51.9   12:47.80        
 15  #822 Ibrahim, Omer       05 EP Flames T C           6:53.5   12:50.80        
 16 #1300 Gonzales, Estevan   05 Wicked Track Club       6:55.5   12:54.50        
 17  #669 Almodovar, Xavier   04 Cougar Track Club       6:56.1   12:55.50   11   
 18 #1199 Gachupin, Marius    05 Unattached NM           6:56.4   12:56.20        
 19  #658 Reish, Charlie      04 Boulder Moun            6:56.9   12:57.00        
 20  #930 West, Jackson       05 Landsharks R            6:57.9   12:59.00   12   
 21 #1064 Begay, Blaine       04 Team Runavajo           6:58.8   13:00.70   13   
 22  #790 Duirden, Joe        05 El Paso Wing            6:59.2   13:01.30   14   
 23  #885 Ahnfeldt, David     05 Landsharks R            6:59.5   13:01.90   15   
 24  #965 Irwin, Rory         04 Parker Panthers         6:59.7   13:02.30   16   
 25  #682 Delgado, Angel      04 Cougar Track Club       7:01.0   13:04.80   17   
 26  #914 Norman, Ian         05 Landsharks R            7:01.1   13:04.90   18   
 27  #681 Cutchen, Stoney     05 Cougar Track Club       7:04.5   13:11.30   19   
 28  #901 Fisher, Andrew      05 Landsharks R            7:04.6   13:11.40   20   
 29  #604 Lukee, Khali        04 Acoma Running Club      7:06.0   13:14.10        
 30 #1182 Werito, Carl        05 Torreon Day             7:13.5   13:28.10   21   
 31  #947 Cartwright, Chase   05 Parker Panthers         7:14.1   13:29.20   22   
 32  #696 Howell, Blayne      05 Cougar Track Club       7:15.8   13:32.30   23   
 33  #645 Perez, George       05 Aat                     7:16.8   13:34.20   24   
 34  #814 Chavez, Joaquin     05 EP Flames T C           7:17.2   13:34.90        
 35  #995 Mesteth, Bryce      04 Sky City Pue            7:18.5   13:37.30        
 36  #788 Cazares, Oscar      04 El Paso Wing            7:19.8   13:39.80   25   
 37 #1117 Gasson, Sebastian   04 TexaStrong R            7:21.1   13:42.10        
 38 #1002 Victorino, Tayen    05 Sky City Pue            7:23.1   13:46.00        
 39 #1080 Secody, Chee        04 Team Runavajo           7:24.3   13:48.10   26   
 40  #700 Laughlin, Mason     05 Cougar Track Club B     7:24.5   13:48.50   27   
 41  #676 Chinana, Isidore    05 Cougar Track Club B     7:27.1   13:53.40   28   
 42 #1089 Tsosie, Taryn       04 Team Runavajo           7:28.0   13:55.00   29   
 43  #890 Batterson, Jack     05 Landsharks R            7:28.4   13:55.80   30   
 44  #610 Oso, Andreas        05 Acoma Running Club      7:29.2   13:57.30        
 45  #929 Vega, Brennen       04 Landsharks R            7:31.4   14:01.30   31   
 46  #799 Pina, Adolfo        04 El Paso Wing            7:32.3   14:03.00   32   
 47 #1268 Estrada, Adrian     05 Unattached BR           7:33.4   14:05.10        
 48  #805 Venegas, Joseph     04 El Paso Wing            7:33.9   14:06.10   33   
 49 #1329 Sherman, Kirmiyah   04 Wingate                 7:34.5   14:07.20        
 50  #955 Dennis, Charles     04 Parker Panthers         7:34.8   14:07.80   34   
 51  #963 Huhn, Blake         05 Parker Panthers         7:35.0   14:08.10   35   
 52  #674 Casiquito, Caleb    04 Cougar Track Club B     7:36.9   14:11.70   36   
 53  #797 Ortiz, Darian       04 El Paso Wing            7:41.0   14:19.30   37   
 54 #1252 Hanson, Malakai     04 Unattached AZ           7:42.2   14:21.60        
 55  #993 Kelsey, Elijah      04 Sky City Pue            7:44.1   14:25.00        
 56  #631 Bailon, Hector      04 Aat                     7:45.9   14:28.40   38   
 57  #722 Ortega, Dylan       04 Cougar Track Club B     7:46.7   14:30.00   39   
 58  #616 Shorty, Marcus      05 Acoma Running Club      7:48.4   14:33.00        
 59 #1254 Namingha, Wayland   05 Unattached AZ           7:50.1   14:36.20        
 60  #751 Toya, Kai           05 Cougar Track Club B     7:50.9   14:37.80   40   
 61  #911 Neely, Luke         04 Landsharks R            7:54.9   14:45.20   41   
 62  #641 Kosel, Brandon      05 Aat                     8:02.6   14:59.50   42   
 63  #739 Smith, Brady        05 Cougar Track Club B     8:02.6   14:59.60   43   
 64 #1185 Begay, Daryus       05 Unattached NM           8:10.8   15:14.80        
 65 #1295 Tsosie, K'Lijah     05 Walatowa Run            8:15.0   15:22.60        
 66  #617 Soboleff, Steven    05 Acoma Running Club      8:16.4   15:25.30        
 67  #902 Gauvin, Bennett     05 Landsharks R            8:18.7   15:29.50   44   
 68 #1176 Sando, Julius       05 Torreon Day             8:21.8   15:35.40   45   
 69 #1279 Crawford, Devonte   05 Walatowa Run            8:24.7   15:40.70        
 70 #1166 Castillo, Lyle      05 Torreon Day             8:27.9   15:46.70   46   
 71 #1174 Nez, Laiten         04 Torreon Day             8:29.4   15:49.50   47   
 72 #1126 Lujan, Alain        04 TexaStrong R            8:30.6   15:51.80        
 73  #977 Watts, Henry        05 Parker Panthers         8:38.5   16:06.40   48   
 74 #1086 Slim, Wydell        05 Team Runavajo           8:44.0   16:16.80   49   
 75 #1004 Coombes, Jackson    05 Team Bliss TC           8:44.9   16:18.40        
 76  #866 Hernandez, Kalei'o  04 Go the Distance         8:48.5   16:25.10        
 77 #1223 Prewitt, Jacob      05 Unattached NM           8:51.0   16:29.80        
 78  #809 Azcarate, Dominic   05 EP Flames T C           9:02.6   16:51.40        
 79 #1170 Gordo, Phoenix      05 Torreon Day             9:04.7   16:55.30   50   
 80  #970 McDonald, Carter    05 Parker Panthers         9:11.3   17:07.60   51   
 81 #1175 Pinto, Miguel       05 Torreon Day             9:29.3   17:41.20   52   
 82 #1206 Howard, LaTerrian   04 Unattached NM          10:06.1   18:49.80        
 83  #785 Cano, Damian        04 El Paso Wing           10:25.7   19:26.30   53   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Cougar Track Club            35    3    5    6   10   11   17   19   23      
      Total Time:  1:03:01.60                                                     
         Average:    12:36.32                                                     
   2 Parker Panthers              87    7    8   16   22   34   35   48   51      
      Total Time:  1:05:52.30                                                     
         Average:    13:10.46                                                     
   3 Landsharks Running Club      95   12   15   18   20   30   31   41   44      
      Total Time:  1:06:13.00                                                     
         Average:    13:14.60                                                     
   4 El Paso Wings Track Clu     105    1   14   25   32   33   37   53           
      Total Time:  1:06:50.30                                                     
         Average:    13:22.06                                                     
   5 Albuquerque Athletics T     110    2    4   24   38   42                     
      Total Time:  1:07:34.50                                                     
         Average:    13:30.90                                                     
   6 Team Runavajo               126    9   13   26   29   49                     
      Total Time:  1:09:38.60                                                     
         Average:    13:55.72                                                     
   7 Cougar Track Club B         170   27   28   36   39   40   43                
      Total Time:  1:11:01.40                                                     
         Average:    14:12.28                                                     
   8 Torreon Day School Wolf     209   21   45   46   47   50   52                
      Total Time:  1:17:35.00                                                     
         Average:    15:31.00                                                    

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 5  3k Dash CC 11-12 Division Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #979 Woodall, Aidyn      03 Parker Panthers         6:03.9   11:18.20    1   
  2  #958 Glynn, Emily        03 Parker Panthers         6:22.3   11:52.50    2   
  3  #686 Francis, Aubree     03 Cougar Track Club       6:31.3   12:09.30    3   
  4 #1122 Jess, Eva           03 TexaStrong R            6:37.1   12:20.10    4   
  5  #601 Cheromiah, Sidney   02 Acoma Running Club      6:40.1   12:25.70        
  6  #964 Huhn, Makenna       02 Parker Panthers         6:43.1   12:31.30    5   
  7 #1271 Talavera, Kayhla    02 Unattached BR           6:44.1   12:33.30        
  8 #1321 Leslie, Jewels      03 Wingate                 6:45.9   12:36.50    6   
  9  #736 Schrader, Emily     03 Cougar Track Club       6:46.7   12:38.00    7   
 10  #972 Puskas, Emilia      03 Parker Panthers         6:46.8   12:38.20    8   
 11  #959 Hickey, Cassidy     03 Parker Panthers         6:49.2   12:42.80    9   
 12  #925 Stark, Hope         03 Landsharks R            6:50.5   12:45.20   10   
 13  #872 Linos, Claire       02 Go the Distance         6:52.6   12:49.10   11   
 14  #936 Hinklin, Olivia     02 Norco Elite Racing      6:52.9   12:49.60   12   
 15  #990 Felipe, Caitlin     02 Sky City Pue            6:54.3   12:52.20        
 16  #738 Sisneros, Laurynn   03 Cougar Track Club       6:54.5   12:52.60   13   
 17  #858 Bray, Makenna       02 Go the Distance         6:55.3   12:54.00   14   
 18 #1044 Plank, Sayti        02 Team Run Flagstaff      6:57.1   12:57.40   15   
 19 #1153 Dalberg, Olivia     03 The Arizona             6:57.9   12:59.00   16   
 20  #907 Linnenburger, Lore  03 Landsharks R            6:58.0   12:59.20   17   
 21  #730 Poole, Kathryn      03 Cougar Track Club       6:58.7   13:00.50   18   
 22  #997 Sanchez, Samantha   02 Sky City Pue            6:59.9   13:02.60        
 23 #1259 Upshaw, Aliandrea   02 Unattached AZ           6:59.9   13:02.70        
 24  #650 Bartholomew Brown,  02 Boulder Moun            7:00.0   13:02.80        
 25  #747 Toya, Ailana        02 Cougar Track Club       7:00.5   13:03.80   19   
 26 #1049 Saxton, Hope        02 Team Run Flagstaff      7:00.7   13:04.10   20   
 27 #1114 Duran, Victoria     02 TexaStrong R            7:01.1   13:04.90   21   
 28 #1076 Morris, Jayme       02 Team Runavajo           7:01.3   13:05.30   22   
 29  #984 Molina, Alliyah     02 Penguins XC             7:04.9   13:11.90        
 30 #1255 Quintana, Aurianna  02 Unattached AZ           7:06.6   13:15.10        
 31 #1131 Morales, America    03 TexaStrong R            7:07.2   13:16.30   23   
 32  #935 Fischmann, Cami     02 Norco Elite Racing      7:07.4   13:16.70   24   
 33  #781 Perches, Marcela    02 El Paso Wildcats        7:10.4   13:22.30        
 34 #1091 Yazzie, Larissa     02 Team Runavajo           7:11.9   13:25.10   25   
 35 #1052 Schultz, Aiden      02 Team Run Flagstaff      7:13.4   13:27.80   26   
 36  #859 Breen, Kaylee       02 Go the Distance         7:14.5   13:29.90   27   
 37  #753 Valdez, Ariana      02 Cougar Track Club       7:15.7   13:32.10   28   
 38  #938 Morgan, Kylie       02 Norco Elite Racing      7:16.4   13:33.50   29   
 39 #1154 Escobar, Ella       03 The Arizona             7:19.5   13:39.20   30   
 40 #1296 Dicochea, Alexis    02 Wicked Track Club       7:20.3   13:40.70        
 41 #1058 Vollmer, Katrina    02 Team Run Flagstaff      7:21.4   13:42.70   31   
 42 #1079 Secatero, Camille   02 Team Runavajo           7:23.4   13:46.40   32   
 43 #1101 Baeza de la Paz, A  03 TexaStrong R            7:23.7   13:47.10   33   
 44 #1151 Cram, Rebekah       02 The Arizona             7:24.8   13:49.10   34   
 45 #1236 Fleetwood, Elan     03 Unattached CO           7:25.0   13:49.40        
 46 #1237 Fulbright, Aspen    03 Unattached CO           7:25.6   13:50.50        
 47  #941 Wilson, Julia       03 Norco Elite Racing      7:26.6   13:52.50   35   
 48  #949 Collins, Cameron    02 Parker Panthers         7:26.8   13:52.90   36   
 49 #1072 Honahni, Shaelyn    02 Team Runavajo           7:28.0   13:55.10   37   
 50  #903 Greene, Olivia      03 Landsharks R            7:28.6   13:56.10   38   
 51 #1334 Young, Nezbah       03 Wingate                 7:29.5   13:57.90   39   
 52 #1060 Zavala, Alexandra   02 Team Run Flagstaff      7:30.1   13:59.00   40   
 53 #1163 Stockton, Berlynn   02 The Arizona             7:32.4   14:03.30   41   
 54 #1085 Slim, Lynelle       03 Team Runavajo           7:32.9   14:04.20   42   
 55  #712 Marks, Anila        03 Cougar Track Club       7:33.4   14:05.10   43   
 56 #1270 Montoya, Naomi      03 Unattached NM           7:39.8   14:17.00        
 57 #1161 Saiki, Micaela      02 The Arizona             7:40.8   14:18.90   44   
 58 #1261 Araujo, Nicole      02 Unattached BR           7:41.7   14:20.60        
 59  #931 Willard, Morgan     02 Landsharks R            7:42.8   14:22.70   45   
 60  #875 Potts, Ava          03 Go the Distance         7:43.7   14:24.40   46   
 61  #896 Conforti, Alexandr  02 Landsharks R            7:44.4   14:25.70   47   
 62 #1051 Schrag, Zoe         02 Team Run Flagstaff      7:44.7   14:26.20   48   
 63 #1171 Jim, Lakoda         03 Torreon Day             7:46.2   14:28.90        
 64 #1039 Pacheco, Lauren     02 Team Run Flagstaff      7:46.9   14:30.30   49   
 65  #829 Reynoso, Alejandra  03 EP Flames T C           7:48.3   14:32.90        
 66  #632 Beck, Kayla         02 Aat                     7:48.9   14:34.10        
 67 #1061 Arizona, Mikailin   03 Team Runavajo           7:50.0   14:36.00   50   
 68  #613 Ramirez, Julianne   03 Acoma Running Club      7:54.7   14:44.80        
 69  #786 Cano, Yessenia      02 El Paso Wing            7:55.0   14:45.30        
 70  #867 Higgins, Elizabeth  03 Go the Distance         7:55.4   14:46.20   51   
 71 #1305 Becenti, Melayia    02 Wingate                 7:56.7   14:48.60   52   
 72 #1023 Croyts, Sophia      02 Team Run Flagstaff      7:57.2   14:49.40   53   
 73  #748 Toya, Brianna       02 Cougar Track Club       8:01.1   14:56.70   54   
 74 #1200 Gachupin, Montana   03 Unattached NM           8:03.2   15:00.60        
 75  #924 Sinclair, Cora      03 Landsharks R            8:13.4   15:19.60   55   
 76 #1292 Tafoya, Iesha       03 Walatowa Run            8:14.9   15:22.50        
 77  #873 McClelland, Charlo  03 Go the Distance         8:17.3   15:26.90   56   
 78  #937 Morgan, Alyssa      02 Norco Elite Racing      8:18.5   15:29.10   57   
 79  #607 Mendiola, Mia       03 Acoma Running Club      8:32.6   15:55.40        
 80 #1092 Arevalo, Sela       03 Texas Shooti            8:33.5   15:57.10        
 81  #614 Ray, Kiaralynn      02 Acoma Running Club      8:41.9   16:12.80        
 82 #1103 Baltazar, Itzel     03 TexaStrong R            8:42.4   16:13.80   58   
 83  #898 Dodge, Angellina    03 Landsharks R            8:43.1   16:15.10   59   
 84 #1020 Boggess, Katie      02 Team Run Flagstaff      8:44.0   16:16.80        
 85 #1172 Jim, Tianalee       03 Torreon Day             8:47.7   16:23.70        
 86 #1187 Best, Islena        02 Unattached NM           8:51.7   16:31.10        
 87 #1032 Lane, Kaitlyn       02 Team Run Flagstaff      8:56.9   16:40.70        
 88 #1162 Shelton, Dana       03 The Arizona             8:57.2   16:41.40   60   
 89 #1158 Macias, Leah        02 The Arizona             9:06.4   16:58.40   61   
 90 #1159 Ordog, Ava          02 The Arizona             9:08.8   17:02.90   62   
 91 #1320 Kinsel, Sheridan    02 Wingate                 9:20.0   17:23.80   63   
 92 #1337 Smith, Jazmine      03 Unattached NM           9:21.8   17:27.20        
 93  #904 Kitch, Kayla        02 Landsharks R            9:23.7   17:30.80   64   
 94  #743 Smith, Kaylee       03 Cougar Track Club       9:33.1   17:48.20        
 95 #1293 Tosa, Merlina       02 Walatowa Run           10:07.7   18:52.80        
 96 #1314 Cooke, Tanisha      03 Wingate                10:14.1   19:04.60   65   
 97 #1310 Benally, Kianna     03 Wingate                10:16.5   19:09.20   66   
 98 #1225 Prewitt, Sarah      02 Unattached NM          10:20.5   19:16.60        
 99  #835 Barrio, Marcela     03 Glendale Flash         10:58.9   20:28.10        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Parker Panthers              25    1    2    5    8    9   36                
      Total Time:  1:01:03.00                                                     
         Average:    12:12.60                                                     
   2 Cougar Track Club            60    3    7   13   18   19   28   43   54      
      Total Time:  1:03:44.20                                                     
         Average:    12:44.84                                                     
   3 Team Run Flagstaff          132   15   20   26   31   40   48   49   53      
      Total Time:  1:07:11.00                                                     
         Average:    13:26.20                                                     
   4 TexaStrong Running Club     139    4   21   23   33   58                     
      Total Time:  1:08:42.20                                                     
         Average:    13:44.44                                                     
   5 Go the Distance             149   11   14   27   46   51   56                
      Total Time:  1:08:23.60                                                     
         Average:    13:40.72                                                     
   6 Landsharks Running Club     157   10   17   38   45   47   55   59   64      
      Total Time:  1:08:28.90                                                     
         Average:    13:41.78                                                     
   7 Norco Elite Racing          157   12   24   29   35   57                     
      Total Time:  1:09:01.40                                                     
         Average:    13:48.28                                                     
   8 Team Runavajo               158   22   25   32   37   42   50                
      Total Time:  1:08:16.10                                                     
         Average:    13:39.22                                                     
   9 The Arizona Rising Suns     165   16   30   34   41   44   60   61   62      
      Total Time:  1:08:49.50                                                     
         Average:    13:45.90                                                     
  10 Wingate                     225    6   39   52   63   65   66                
      Total Time:  1:17:51.40                                                     
         Average:    15:34.28                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 6  3k Dash CC 11-12 Division Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1303 Silva, Derrick      02 Wicked Track Club       5:52.5   10:57.00        
  2  #857 Black, Xander       02 Go the Distance         5:52.8   10:57.60        
  3  #905 Le Roux, Erik       03 Landsharks R            6:00.7   11:12.40    1   
  4  #927 Trautner, Noah      02 Landsharks R            6:01.8   11:14.40    2   
  5  #915 Norman, Mason       02 Landsharks R            6:03.9   11:18.30    3   
  6  #670 Armijo, Brian       02 Cougar Track Club       6:13.0   11:35.20    4   
  7 #1031 Joyce, Zachary      02 Team Run Flagstaff      6:14.2   11:37.50    5   
  8  #917 Pontious, Nathan    03 Landsharks R            6:18.9   11:46.20    6   
  9 #1148 Ye, Jacob           02 TexaStrong R            6:19.3   11:46.90    7   
 10 #1256 Rafferty, Alexande  02 Unattached AZ           6:20.4   11:49.00        
 11  #728 Pilon, Oliver       02 Cougar Track Club       6:20.6   11:49.40    8   
 12  #823 Laverty, Jared      03 EP Flames T C           6:25.3   11:58.20    9   
 13 #1245 Szuch, Colin        02 Unattached CO           6:28.1   12:03.30        
 14  #685 Fragua, Jonathan    02 Cougar Track Club       6:28.4   12:04.00   10   
 15 #1298 Gonzales, Adrian    02 Wicked Track Club       6:28.6   12:04.40        
 16  #680 Cutchen, Hunter     02 Cougar Track Club       6:29.3   12:05.60   11   
 17  #688 Futey, Lucas        02 Cougar Track Club       6:30.8   12:08.40   12   
 18 #1029 Jones, Credence     02 Team Run Flagstaff      6:30.8   12:08.50   13   
 19  #893 Breglio, Anthony    03 Landsharks R            6:30.9   12:08.70   14   
 20  #862 Camberg, Joshua     02 Go the Distance         6:31.0   12:08.80        
 21  #796 Olmos, Juan         02 El Paso Wing            6:31.1   12:09.00        
 22  #704 Lee, Cameron        02 Cougar Track Club       6:31.4   12:09.50   15   
 23  #697 Howell, Brandon     03 Cougar Track Club       6:32.9   12:12.40   16   
 24 #1041 Petersen, Adam      03 Team Run Flagstaff      6:33.7   12:13.90   17   
 25 #1054 Sullivan, Nathanie  02 Team Run Flagstaff      6:34.7   12:15.60   18   
 26  #932 Wright, Jared       02 Landsharks R            6:35.5   12:17.10   19   
 27  #934 Engle, Leon         02 Norco Elite Racing      6:35.8   12:17.80        
 28 #1302 Riccitello, Matthe  02 Wicked Track Club       6:36.1   12:18.30        
 29  #657 Murphy, Henry       03 Boulder Moun            6:37.0   12:19.90   20   
 30  #886 Anderson, Lance     03 Landsharks R            6:37.5   12:20.90   21   
 31  #653 Cotton, Sumner      03 Boulder Moun            6:38.2   12:22.20   22   
 32  #895 Busche, Seth        03 Landsharks R            6:38.6   12:22.90   23   
 33  #894 Brim, Nathaniel     03 Landsharks R            6:40.8   12:27.00        
 34  #782 Aguilera, Luka      03 El Paso Wing            6:42.7   12:30.60        
 35  #729 Pinon, Sean         02 Cougar Track Club B     6:42.8   12:30.80   24   
 36  #701 Laughlin, Spencer   03 Cougar Track Club       6:44.3   12:33.60   25   
 37  #815 Corral, Carmelo     03 EP Flames T C           6:46.1   12:37.00   26   
 38 #1030 Jordon, Tyler       02 Team Run Flagstaff      6:46.6   12:37.80   27   
 39  #973 Scholz, Evan        03 Parker Panthers         6:47.2   12:38.90   28   
 40  #702 Lawrence, Isaiah    02 Cougar Track Club B     6:50.2   12:44.60   29   
 41  #920 Ricca, Chance       03 Landsharks R            6:51.2   12:46.50        
 42  #828 Morales, Fernando   03 EP Flames T C           6:52.0   12:48.00   30   
 43  #950 Collins, Matthew    02 Parker Panthers         6:52.2   12:48.40   31   
 44  #640 Killman, Nicholas   02 Aat                     6:52.6   12:49.10        
 45  #727 Padilla, Diego      03 Cougar Track Club B     6:55.3   12:54.00   32   
 46  #891 Boutelle, Caleb     03 Landsharks R            6:56.2   12:55.70        
 47  #652 Connolly, James     03 Boulder Moun            6:58.6   13:00.20   33   
 48  #962 Hudson, Daniel      03 Parker Panthers         6:59.9   13:02.70   34   
 49  #691 Giron, Jake         02 Cougar Track Club B     7:00.7   13:04.10   35   
 50 #1123 Jess, Trevor        03 TexaStrong R            7:01.9   13:06.40   36   
 51 #1093 Do, Malachi         03 Texas Shooti            7:02.8   13:08.10        
 52  #724 Ortiz, Jonathan     02 Cougar Track Club B     7:03.9   13:10.10   37   
 53  #651 Biggar, Griffin     02 Boulder Moun            7:06.8   13:15.60   38   
 54  #715 Martinez, Roman     03 Cougar Track Club B     7:07.2   13:16.30   39   
 55  #732 Roberts, Nathan     02 Cougar Track Club B     7:09.1   13:19.80   40   
 56 #1180 Toledo, Sylas       03 Torreon Day             7:11.6   13:24.40        
 57 #1111 DuBrule, Corey      03 TexaStrong R            7:13.1   13:27.30   41   
 58 #1097 Robinson, Reginald  02 Texas Shooti            7:14.0   13:29.00        
 59  #825 Marenco, Alec       03 EP Flames T C           7:15.4   13:31.50   42   
 60  #792 Guerrero, Joseph    02 El Paso Wing            7:15.7   13:32.20        
 61 #1036 Muscarella, Daniel  02 Team Run Flagstaff      7:15.8   13:32.30   43   
 62  #843 Lopez, Carlos       02 Glendale Flash          7:16.1   13:32.90        
 63 #1143 Teran, Diego        02 TexaStrong R            7:16.9   13:34.40   44   
 64 #1169 Chiquito, Trince    02 Torreon Day             7:20.3   13:40.70        
 65 #1178 Toledo, Jabrary     03 Torreon Day             7:25.3   13:50.00        
 66  #718 Martinez-Crook, Na  03 Cougar Track Club C     7:25.6   13:50.60        
 67  #974 Voss, Finley        03 Parker Panthers         7:26.8   13:52.90   45   
 68  #820 Hernandez, Nathan   03 EP Flames T C           7:31.2   14:01.00   46   
 69 #1046 Rinne, Jalen        02 Team Run Flagstaff      7:34.4   14:06.90   47   
 70  #654 Donaldson, Miles    03 Boulder Moun            7:34.7   14:07.60   48   
 71 #1040 Papez, Benjamin     03 Team Run Flagstaff      7:35.2   14:08.40   49   
 72 #1077 Pooyouma, Leland    03 Team Runavajo           7:39.0   14:15.60        
 73  #824 Mackeben, Austin    03 EP Flames T C           7:47.0   14:30.40   50   
 74  #698 Hunter, Eliot       03 Cougar Track Club B     7:48.8   14:33.90   51   
 75 #1249 Gallego, Ramon      02 Unattached AZ           7:51.4   14:38.60        
 76 #1191 Brown, Malachi      03 Unattached NM           7:51.9   14:39.60        
 77 #1120 Hernandez, Oscar    03 TexaStrong R            7:51.9   14:39.65   52   
 78 #1189 Bitsilly, Justin    03 Unattached NM           7:54.3   14:44.10        
 79  #794 Herrera, Isaiah     02 El Paso Wing            8:00.5   14:55.70        
 80 #1336 Smith, Joshua       02 Unattached NM           8:01.2   14:57.00        
 81 #1313 Chee, Triston       03 Wingate                 8:05.3   15:04.50   53   
 82  #978 Watts, Jeffrey      03 Parker Panthers         8:09.0   15:11.50   54   
 83  #851 Ramirez, Kevin      03 Glendale Flash          8:20.3   15:32.50        
 84 #1257 Rafferty, Tyler     03 Unattached AZ           8:25.4   15:42.00        
 85 #1308 Benally, Jaren      02 Wingate                 8:31.8   15:54.00   55   
 86 #1325 Roach-Cleveland, B  03 Wingate                 8:40.6   16:10.30   56   
 87 #1304 Allen, Xavier       02 Wingate                 8:41.5   16:12.00   57   
 88 #1275 Armijo, Tyrese      03 Walatowa Run            8:46.6   16:21.50        
 89  #644 Martinez, Markus    03 Aat                     8:53.1   16:33.60        
 90 #1217 Madalena, Collin    02 Unattached NM           9:08.5   17:02.30        
 91 #1306 Begay, Reshawn      02 Wingate                 9:19.7   17:23.20   58   
 92  #819 Guerrero, Santiago  03 EP Flames T C           9:33.1   17:48.30   59   
 93 #1315 Davis, Lucius       03 Wingate                 9:54.6   18:28.40   60   
 94 #1017 Baker, Zane         02 Team Run Flagstaff     10:59.1   20:28.50        
 95 #1015 Yazzie, Ethan       02 Team Bliss TC          12:00.5   22:23.10        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Landsharks Running Club      26    1    2    3    6   14   19   21   23      
      Total Time:    57:40.00                                                     
         Average:    11:32.00                                                     
   2 Cougar Track Club            45    4    8   10   11   12   15   16   25      
      Total Time:    59:42.60                                                     
         Average:    11:56.52                                                     
   3 Team Run Flagstaff           80    5   13   17   18   27   43   47   49      
      Total Time:  1:00:53.30                                                     
         Average:    12:10.66                                                     
   4 EP Flames T C               153    9   26   30   42   46   50   59           
      Total Time:  1:04:55.70                                                     
         Average:    12:59.14                                                     
   5 Cougar Track Club B         157   24   29   32   35   37   39   40   51      
      Total Time:  1:04:23.60                                                     
         Average:    12:52.72                                                     
   6 Boulder Mountain Warrio     161   20   22   33   38   48                     
      Total Time:  1:05:05.50                                                     
         Average:    13:01.10                                                     
   7 TexaStrong Running Club     180    7   36   41   44   52                     
      Total Time:  1:06:34.65                                                     
         Average:    13:18.93                                                     
   8 Parker Panthers             192   28   31   34   45   54                     
      Total Time:  1:07:34.40                                                     
         Average:    13:30.88                                                     
   9 Wingate                     279   53   55   56   57   58   60                
      Total Time:  1:20:44.00                                                     
         Average:    16:08.80                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 7  4k Dash CC 13-14 Division Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #926 Steele, Chantae     01 Landsharks R            6:12.6   15:26.00    1   
  2  #646 Turtle-Morales, Ja  01 Aat                     6:15.9   15:34.10        
  3  #908 Luedtke, Jessica    01 Landsharks R            6:24.7   15:56.10    2   
  4  #909 Moss, Mackenzie     01 Landsharks R            6:27.1   16:02.10    3   
  5  #737 Schrader, Isabella  01 Cougar Track Club       6:27.9   16:04.00    4   
  6 #1043 Plank, Povi         00 Team Run Flagstaff      6:30.1   16:09.60    5   
  7 #1075 Littleman, Kloe     01 Team Runavajo           6:32.5   16:15.50    6   
  8  #703 Lawrence, Nicole    00 Cougar Track Club       6:32.9   16:16.50    7   
  9 #1068 Edwards, Zhanna     01 Team Runavajo           6:36.8   16:26.10    8   
 10  #881 Turner, Rachel      00 Go the Distance         6:37.2   16:27.10    9   
 11 #1024 Curley, Angel       00 Team Run Flagstaff      6:38.0   16:29.10   10   
 12  #869 Innes, Helen        00 Go the Distance         6:40.6   16:35.70   11   
 13 #1235 Embaugh, Paige      00 Unattached CO           6:42.3   16:39.90        
 14  #921 Roebke, Layla       01 Landsharks R            6:43.4   16:42.60   12   
 15  #731 Poole, Kylie        00 Cougar Track Club       6:44.3   16:44.70   13   
 16 #1226 Quintana, Makayla   00 Unattached NM           6:44.3   16:44.90        
 17 #1018 Blodgett, Leonora   00 Team Run Flagstaff      6:45.2   16:46.90   14   
 18  #746 Swanson, Israel     01 Cougar Track Club B     6:46.4   16:50.10   15   
 19 #1152 Curtis, Kristen     01 The Arizona             6:48.3   16:54.80        
 20  #721 Nezar, Nora         00 Cougar Track Club       6:49.5   16:57.80   16   
 21  #628 Smith, Swayze       00 Aftershock D            6:49.9   16:58.60        
 22  #913 Nicholson, Carly    00 Landsharks R            6:51.6   17:02.90   17   
 23 #1087 Tate, Kodi          01 Team Runavajo           6:52.8   17:05.90   18   
 24  #877 Simon, Emily        00 Go the Distance         6:55.6   17:12.90   19   
 25  #756 Chamberlin, Tiya    01 Crown Hill T            6:56.3   17:14.50        
 26  #933 Comeau, Renata      01 Norco Elite Racing      6:57.0   17:16.30        
 27  #855 Aurigemma, Alysa    01 Go the Distance         6:59.0   17:21.40   20   
 28 #1112 Duran, Daphne       01 TexaStrong R            7:01.8   17:28.20   21   
 29 #1016 Bailey, Kate        00 Team Run Flagstaff      7:03.4   17:32.20   22   
 30  #720 Nezar, Lila         01 Cougar Track Club       7:04.8   17:35.70   23   
 31  #716 Martinez-Crook, Ak  01 Cougar Track Club       7:06.0   17:38.80   24   
 32  #714 Martinez, Celeste   00 Cougar Track Club       7:06.7   17:40.40   25   
 33  #672 Blankenship, Brook  00 Cougar Track Club       7:08.6   17:45.20   26   
 34 #1063 Baca, Celecia       01 Team Runavajo           7:09.7   17:47.90   27   
 35  #734 Romero, Selena      00 Cougar Track Club B     7:10.3   17:49.40   28   
 36 #1066 Coolie, Chanel      01 Team Runavajo           7:10.4   17:49.60   29   
 37 #1074 Honyumptewa, Alisi  01 Team Runavajo           7:12.8   17:55.50   30   
 38 #1083 Slim, Justina       00 Team Runavajo           7:13.5   17:57.40   31   
 39  #919 Regalado, Gabriell  01 Landsharks R            7:14.2   17:59.10   32   
 40  #678 Connally, Gloria    00 Cougar Track Club B     7:15.9   18:03.30   33   
 41  #889 Barnes, Nicole      01 Landsharks R            7:15.9   18:03.40   34   
 42 #1050 Schepper, Olivia    01 Team Run Flagstaff      7:18.9   18:10.70   35   
 43  #647 Sermeno, Celicia    00 Arizona Puma            7:20.1   18:13.80        
 44 #1184 Camberg, Katherine  00 Ultimate High TC        7:21.1   18:16.30        
 45  #656 Hobson, Makenna     01 Boulder Moun            7:21.6   18:17.60        
 46  #865 Crall, Sarah        00 Go the Distance         7:22.1   18:18.80   36   
 47  #861 Calhoun, Mary       00 Go the Distance         7:24.1   18:23.70   37   
 48 #1242 Mutz, Elise         01 Unattached CO           7:24.8   18:25.40        
 49 #1213 Lapahie, Khadija    01 Unattached NM           7:24.9   18:25.70        
 50 #1230 Valdez, Shea        00 Unattached NM           7:27.5   18:32.10        
 51 #1146 Villalobos, Prisci  01 TexaStrong R            7:28.0   18:33.50   38   
 52 #1264 Ball, kyra          00 Unattached AZ           7:32.2   18:43.80        
 53  #830 Reynoso, Gabriella  01 EP Flames T C           7:33.5   18:47.00        
 54  #798 Ortiz, Meadow       01 El Paso Wing            7:33.9   18:48.00        
 55 #1307 Belone, Danielle    00 Wingate                 7:34.7   18:50.10        
 56 #1179 Toledo, Neola       01 Torreon Day             7:43.2   19:11.10        
 57 #1078 Pooyouma, Yoiwmana  01 Team Runavajo           7:45.6   19:17.10   39   
 58  #878 Simon, Leslie       00 Go the Distance         7:50.5   19:29.30   40   
 59  #871 Lee, Jenna          01 Go the Distance         7:53.0   19:35.60   41   
 60 #1142 Stokes, Lauren      00 TexaStrong R            7:54.8   19:40.10   42   
 61 #1132 Morales, Anahi      01 TexaStrong R            7:55.6   19:41.90   43   
 62 #1282 Lovato, Daisy       00 Walatowa Run            8:03.2   20:01.00        
 63  #870 Janzen, Emma        01 Go the Distance         8:04.1   20:03.20        
 64 #1047 Robinson, Anna      01 Team Run Flagstaff      8:11.0   20:20.20   44   
 65 #1147 Worthington, Jaya   01 TexaStrong R            8:17.5   20:36.50   45   
 66 #1319 Johnson, Euriah     01 Wingate                 8:19.9   20:42.40        
 67  #752 Toya, Kiera         00 Cougar Track Club B     8:20.5   20:44.00   46   
 68  #863 Colelay, Telisa     01 Go the Distance         8:29.4   21:06.10        
 69  #879 Simon, Lizzie       00 Go the Distance         8:39.3   21:30.50        
 70 #1183 Yazzie, Mya         01 Torreon Day             8:52.2   22:02.60        
 71  #740 Smith, Calysta      01 Cougar Track Club B     9:17.8   23:06.40   47   
 72 #1281 Galvan, Tennaya     00 Walatowa Run            9:19.8   23:11.20        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Landsharks Running Club      35    1    2    3   12   17   32   34           
      Total Time:  1:21:09.70                                                     
         Average:    16:13.94                                                     
   2 Cougar Track Club            63    4    7   13   16   23   24   25   26      
      Total Time:  1:23:38.70                                                     
         Average:    16:43.74                                                     
   3 Team Run Flagstaff           86    5   10   14   22   35   44                
      Total Time:  1:25:08.50                                                     
         Average:    17:01.70                                                     
   4 Team Runavajo                88    6    8   18   27   29   30   31   39      
      Total Time:  1:25:25.00                                                     
         Average:    17:05.00                                                     
   5 Go the Distance              95    9   11   19   20   36   37   40   41      
      Total Time:  1:25:55.90                                                     
         Average:    17:11.18                                                     
   6 Cougar Track Club B         169   15   28   33   46   47                     
      Total Time:  1:36:33.20                                                     
         Average:    19:18.64                                                     
   7 TexaStrong Running Club     189   21   38   42   43   45                     
      Total Time:  1:36:00.20                                                     
         Average:    19:12.04                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 8  5k Dash CC 13-14 Division Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1088 Tsinnie, Byron      00 Team Runavajo           4:27.3   13:50.20    1   
  2  #888 Banta, Calvin       00 Landsharks R            4:34.7   14:13.30    2   
  3 #1055 Sventek, Peyton     00 Team Run Flagstaff      4:36.4   14:18.60    3   
  4 #1232 Yazzie, Leray       00 Unattached NM           4:38.3   14:24.50        
  5  #603 Lukee, Deion        00 Acoma Running Club      4:38.3   14:24.55        
  6 #1202 Gomez, Krystian     00 Unattached NM           4:38.9   14:26.50        
  7  #975 Voss, Gage          00 Parker Panthers         4:40.8   14:32.40    4   
  8  #954 Decker, Sean        00 Parker Panthers         4:40.9   14:32.45    5   
  9 #1026 Hall, Nicholas      00 Team Run Flagstaff      4:45.5   14:46.80    6   
 10  #969 Long, Michael       00 Parker Panthers         4:46.4   14:49.60    7   
 11 #1069 Farrell, Johnson    00 Team Runavajo           4:46.5   14:50.10    8   
 12  #981 Wuthrich, Davis     00 Parker Panthers         4:49.2   14:58.40    9   
 13 #1197 Duncan, Mattheu     00 Unattached NM           4:50.0   15:01.00        
 14 #1045 Reich, Joseph       00 Team Run Flagstaff      4:50.7   15:03.00   10   
 15  #944 Baade, Jensen       01 Parker Panthers         4:51.6   15:05.70   11   
 16  #741 Smith, Cody         01 Cougar Track Club       4:52.7   15:09.40   12   
 17  #699 Katz, Cameron       00 Cougar Track Club       4:53.7   15:12.40   13   
 18 #1065 Begody, Taylor      00 Team Runavajo           4:54.9   15:16.00   14   
 19  #868 Hogue, Mario        00 Go the Distance         4:55.8   15:19.00   15   
 20  #684 Ellefson, Joseph    01 Cougar Track Club       4:56.2   15:20.10   16   
 21 #1246 Vancil, Austin      00 Unattached CO           4:56.3   15:20.50        
 22  #677 Cleveland, Sequoya  01 Cougar Track Club       4:56.5   15:21.00   17   
 23  #940 Oliver, Dylan       00 Norco Elite Racing      4:56.5   15:21.05        
 24 #1322 McCray, Ty          00 Wingate                 4:57.0   15:22.50   18   
 25  #667 Abadie, Ben         01 Cougar Track Club       4:57.4   15:23.80   19   
 26  #818 Gonzalez, Nicholas  01 EP Flames T C           4:57.9   15:25.50        
 27  #884 Abbs, Ethan         01 Landsharks R            4:58.2   15:26.40   20   
 28  #725 Ortiz, Lucas        01 Cougar Track Club       4:58.2   15:26.45   21   
 29  #874 Miller, Jacob       01 Go the Distance         4:58.3   15:26.60   22   
 30  #971 O'Hagan, Joseph     01 Parker Panthers         4:58.6   15:27.70   23   
 31 #1071 Granger, Kaden      01 Team Runavajo           5:03.3   15:42.10   24   
 32 #1034 Milton, Nate        00 Team Run Flagstaff      5:03.4   15:42.60   25   
 33 #1042 Petersen, Alex      00 Team Run Flagstaff      5:04.5   15:46.00   26   
 34 #1057 Taliman, Taylor     01 Team Run Flagstaff      5:05.2   15:48.10   27   
 35  #802 Stresow, Stephen    01 El Paso Wing            5:08.2   15:57.50        
 36  #831 Rodriguez, Tyler    00 EP Flames T C           5:08.2   15:57.55        
 37  #880 Stanek, Christophe  01 Go the Distance         5:10.0   16:03.10   28   
 38 #1090 Yazzie, Diyanii     01 Team Runavajo           5:10.1   16:03.30   29   
 39 #1288 Sabaquie, Byron     01 Walatowa Run            5:10.1   16:03.40        
 40  #876 Ryan-Johnson, Will  01 Go the Distance         5:13.1   16:12.60   30   
 41  #922 Schuemann, Samuel   00 Landsharks R            5:14.2   16:16.00   31   
 42  #928 Travis, Will        01 Landsharks R            5:14.6   16:17.20   32   
 43  #939 Moroney, Jack       00 Norco Elite Racing      5:15.2   16:19.30        
 44 #1267 Esquibel, Emilio    01 Unattached NM           5:16.0   16:21.50        
 45 #1081 Simien, Aaron       00 Team Runavajo           5:16.1   16:21.80   33   
 46 #1053 Stanton, Micah      01 Team Run Flagstaff      5:16.5   16:23.20   34   
 47  #693 Gonzales, Santiago  01 Cougar Track Club       5:17.9   16:27.60   35   
 48 #1224 Prewitt, Joseph     01 Unattached NM           5:18.1   16:28.20        
 49 #1155 Geiselhofer, Jacob  00 The Arizona             5:18.7   16:30.00        
 50 #1301 Gonzales, Gabriel   01 Wicked Track Club       5:19.3   16:32.00        
 51 #1193 Clichee, Trejan     01 Unattached NM           5:20.2   16:34.60        
 52  #711 Madalena, Antonio   01 Cougar Track Club       5:20.7   16:36.10   36   
 53  #605 Martin, Kevin       01 Acoma Running Club      5:21.9   16:39.90        
 54 #1082 Simien, Isaac       00 Team Runavajo           5:23.8   16:45.80   37   
 55 #1007 Duncan, Herman      00 Team Bliss TC           5:24.2   16:47.10        
 56  #856 Barfield, Tyler     00 Go the Distance         5:26.0   16:52.70   38   
 57  #961 Honeyfield, Will    01 Parker Panthers         5:27.1   16:56.00   39   
 58  #779 Kraynick, Nicolas   01 El Paso Wildcats        5:29.4   17:03.20        
 59  #864 Cook, Spencer       01 Go the Distance         5:30.4   17:06.40   40   
 60  #803 Valtierra, Alejand  00 El Paso Wing            5:32.2   17:12.10        
 61 #1037 Muscarella, Tanner  01 Team Run Flagstaff      5:33.2   17:15.10   41   
 62 #1008 Duncan, Patrick     00 Team Bliss TC           5:33.9   17:17.10        
 63  #629 Stafford, Trenton   01 Aftershock D            5:34.0   17:17.70        
 64  #966 Johnson, Ryan       01 Parker Panthers         5:35.0   17:20.60   42   
 65  #836 Corrales, Jason     00 Glendale Flash          5:36.1   17:24.10        
 66 #1157 Kalweit, Jonathon   00 The Arizona             5:36.5   17:25.30        
 67 #1160 Ordog, Chase        01 The Arizona             5:37.5   17:28.40        
 68  #811 Campbell, Kevin     01 EP Flames T C           5:38.0   17:30.10        
 69 #1048 Robinson, Caleb     00 Team Run Flagstaff      5:38.3   17:31.00        
 70  #918 Rainsberger, Ian    01 Landsharks R            5:38.9   17:32.80   43   
 71  #801 Silva, Freddy       01 El Paso Wing            5:47.0   17:58.00        
 72 #1100 Arambula, Rene      01 TexaStrong R            5:51.3   18:11.20        
 73 #1323 Morgan, Ice         00 Wingate                 5:52.3   18:14.50   44   
 74 #1059 Wilson, Forrest     00 Team Run Flagstaff      5:57.4   18:30.20        
 75 #1251 Hanson, Isaiah      01 Unattached AZ           6:08.1   19:03.50        
 76  #659 Gonzalez, Angel     01 Coldwater Ex            6:09.0   19:06.40        
 77  #813 Chavez, Cristian    01 EP Flames T C           6:22.1   19:46.90        
 78 #1333 Tracy, Colin        01 Wingate                 6:26.7   20:01.20   45   
 79 #1316 Davis, Sebastian    01 Wingate                 7:08.4   22:10.70   46   
 80 #1326 Sandoval, Christop  00 Wingate                 7:43.8   24:00.80   47   
 81  #847 Munos, Frank        01 Glendale Flash          7:44.0   24:01.60        
 82 #1198 Francisco, Hiram    01 Unattached NM           7:49.7   24:19.10        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Parker Panthers              36    4    5    7    9   11   23   39   42      
      Total Time:  1:13:58.55                                                     
         Average:    14:47.71                                                     
   2 Team Run Flagstaff           70    3    6   10   25   26   27   34   41      
      Total Time:  1:15:37.00                                                     
         Average:    15:07.40                                                     
   3 Team Runavajo                76    1    8   14   24   29   33   37           
      Total Time:  1:15:41.70                                                     
         Average:    15:08.34                                                     
   4 Cougar Track Club            77   12   13   16   17   19   21   35   36      
      Total Time:  1:16:26.70                                                     
         Average:    15:17.34                                                     
   5 Landsharks Running Club     128    2   20   31   32   43                     
      Total Time:  1:19:45.70                                                     
         Average:    15:57.14                                                     
   6 Go the Distance             133   15   22   28   30   38   40                
      Total Time:  1:19:54.00                                                     
         Average:    15:58.80                                                     
   7 Wingate                     200   18   44   45   46   47                     
      Total Time:  1:39:49.70                                                     
         Average:    19:57.94                                                    

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 9  5k Dash CC 15-16 Division Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #622 Arellano, Allyson   99 Aftershock D            6:33.3   20:21.70    1   
  2  #624 Fenn, Penny         98 Aftershock D            6:34.3   20:24.90    2   
  3 #1150 Bries, Jesselyn     99 The Arizona             6:35.8   20:29.70        
  4 #1124 Lopez, Ayla         98 TexaStrong R            7:06.0   22:03.50    3   
  5  #623 Arellano, Karen     98 Aftershock D            7:19.0   22:43.80    4   
  6  #625 Hensley, Cayley     98 Aftershock D            7:21.5   22:51.40    5   
  7  #637 Espinoza, Sarah     98 Aat                     7:31.5   23:22.60        
  8  #854 Welton, Marly       98 Glendale Flash          7:36.8   23:39.00        
  9 #1021 Bounds, Megan       99 Team Run Flagstaff      7:38.7   23:45.00        
 10 #1137 Rosales, Jenna      98 TexaStrong R            7:46.1   24:08.00    6   
 11 #1297 Dicochea, Brenda    99 Wicked Track Club       7:50.1   24:20.50        
 12  #611 Patricio, Jordan    98 Acoma Running Club      8:03.4   25:01.60        
 13 #1134 Ortiz, Paola        99 TexaStrong R            8:09.0   25:19.10    7   
 14 #1130 Mendoza, Gabrielle  98 TexaStrong R            8:13.8   25:33.90    8   
 15 #1262 Aurigemma, Natalie  99 Unattached AZ           8:25.8   26:11.40        
 16  #612 Poncho, Shantel     98 Acoma Running Club      8:29.4   26:22.60        
 17 #1127 Martinez, Melanie   99 TexaStrong R            8:29.7   26:23.40    9   
 18 #1203 Hammon, Bethany     98 Unattached NM           8:36.2   26:43.60        
 19  #787 Cano, Ytzel         99 El Paso Wing            8:37.5   26:47.60        
 20  #619 Victorino, Raina    98 Acoma Running Club      8:45.4   27:12.10        
 21  #850 Ramirez, Bianca     99 Glendale Flash          8:52.5   27:34.40        
 22  #636 Espinoza, Jenai     99 Aat                     9:12.6   28:36.70        
 23  #694 Gonzales, Taylor    99 Cougar Track Club       9:18.9   28:56.40        
 24  #627 Reilly, Kayla       98 Aftershock D            9:34.5   29:44.90   10   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Aftershock Distance Clu      22    1    2    4    5   10                     
      Total Time:  1:56:06.70                                                     
         Average:    23:13.34                                                     
   2 TexaStrong Running Club      33    3    6    7    8    9                     
      Total Time:  2:03:27.90                                                     
         Average:    24:41.58                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 10  5k Dash CC 15-16 Division Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1109 Cortez, Adam        98 TexaStrong R            5:45.3   17:52.70    1   
  2 #1240 Kuhn, Jerod         99 Unattached CO           5:54.0   18:19.80        
  3 #1027 Hatch, Reid         99 Team Run Flagstaff      5:55.7   18:25.10    2   
  4 #1099 Arambula, Erick     98 TexaStrong R            5:56.6   18:27.70    3   
  5 #1233 Blair, David        99 Unattached CO           5:58.9   18:34.80        
  6 #1106 Carcerano, Evan     98 TexaStrong R            6:00.0   18:38.30    4   
  7 #1107 Cardoza, Ulises     98 TexaStrong R            6:02.7   18:46.60    5   
  8 #1247 Watts, Daniel       98 Unattached CO           6:03.8   18:50.30        
  9 #1108 Contreras, Michael  98 TexaStrong R            6:05.2   18:54.40    6   
 10 #1145 Villalobos, Jose    99 TexaStrong R            6:08.5   19:04.60    7   
 11 #1019 Boggess, Davis      99 Team Run Flagstaff      6:10.6   19:11.20    8   
 12 #1105 Bright, Ian         99 TexaStrong R            6:11.2   19:13.00    9   
 13 #1338 Montoya, Zackary    98 Unattached NM           6:12.5   19:17.20        
 14 #1234 Boswell, William    99 Unattached CO           6:12.8   19:18.10        
 15 #1141 Solorzano, Ryan     98 TexaStrong R            6:14.2   19:22.40   10   
 16 #1239 Kopala, Tommy       99 Unattached CO           6:14.9   19:24.70        
 17  #757 Miller, Andrew      98 Crown Hill T            6:15.1   19:25.20        
 18 #1273 Talavera, Sergio    99 Unattached BR           6:19.1   19:37.70        
 19 #1025 Fuhrmann, Flynn     99 Team Run Flagstaff      6:23.0   19:49.70   11   
 20 #1022 Cooperrider, Wren   99 Team Run Flagstaff      6:26.1   19:59.30   12   
 21 #1115 Garcia, Miguel      98 TexaStrong R            6:27.3   20:03.10        
 22  #849 Perez, Brandon      99 Glendale Flash          6:29.0   20:08.50        
 23 #1294 Toya, Jalen         99 Walatowa Run            6:32.5   20:19.30        
 24 #1038 Oakes, Jeremy       99 Team Run Flagstaff      6:48.3   21:08.40   13   
 25 #1201 Garcia, Kyle        99 Unattached NM           6:50.3   21:14.70        
 26  #852 Tinajero, Alberto   98 Glendale Flash          6:54.3   21:27.10        
 27  #834 Amador, Victor      98 Glendale Flash          7:01.0   21:47.90        
 28 #1035 Murphy, Max         99 Team Run Flagstaff      7:06.9   22:06.30   14   
 29 #1121 Hogeboom, Charles   99 TexaStrong R            7:08.6   22:11.50        
 30 #1116 Gasson, Luis        99 TexaStrong R            7:18.6   22:42.40        
 31 #1110 Do, Justin          98 TexaStrong R            9:06.9   28:18.90        
 32 #1190 Bitsilly, Preston   99 Unattached NM           9:53.2   30:42.90        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 TexaStrong Running Club      19    1    3    4    5    6    7    9   10      
      Total Time:  1:32:39.70                                                     
         Average:    18:31.94                                                     
   2 Team Run Flagstaff           46    2    8   11   12   13   14                
      Total Time:  1:38:33.70                                                     
         Average:    19:42.74                                                     

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 11  5k Dash CC 17-18 Division Girls
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1218 Madalena, Valene    96 Unattached NM           6:42.5   20:50.40        
  2 #1220 Martin, Wyonna      97 Unattached NM           6:45.5   20:59.80        
  3  #755 Chamberlin, Nyla    97 Crown Hill T            7:01.1   21:48.20        
  4 #1219 Martin, Winona      97 Unattached NM           7:01.4   21:49.00        
  5 #1135 Pargas, Arshley     97 TexaStrong R            7:07.3   22:07.40        
  6 #1140 Smith, Christina    97 TexaStrong R            8:14.1   25:34.90        
  7  #842 Lopez, Ana Maria    97 Glendale Flash          8:26.5   26:13.40        
  8 #1195 Cordova, Victoria   96 Unattached NM           8:28.7   26:20.30        
 
 

 
        2014 USATF Region 10 Junior Olympic Cross Country Championships
                           Buffalo Park, Flagstaff, AZ                           
                               Last Completed Event                               
 
Event 12  5k Dash CC 17-18 Division Boys
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1243 Sarafin, Michael    97 Unattached CO           5:48.7   18:03.30        
  2  #635 Espinoza, James     96 Aat                     5:56.3   18:26.90        
  3  #648 Widney, Davey       97 Arizona Puma            6:00.4   18:39.50        
  4  #806 Vizcarra, Carlos    97 El Paso Wing            6:06.7   18:59.10        
  5  #853 Vargas, Jonathan    96 Glendale Flash          6:07.2   19:00.60    1   
  6 #1238 Hinckley, Justin    97 Unattached CO           6:11.3   19:13.60        
  7 #1138 Rowley, Brian       96 TexaStrong R            6:13.6   19:20.50        
  8  #733 Romero, Ramon       97 Cougar Track Club       6:19.1   19:37.80        
  9  #621 Alvarez, Kevin      97 Aftershock D            6:20.2   19:41.20        
 10 #1241 Luiten, Jake        97 Unattached CO           6:30.2   20:12.30        
 11  #846 Morin, Steven       97 Glendale Flash          6:34.0   20:24.10    2   
 12  #793 Hernandez, Stephen  96 El Paso Wing            6:40.8   20:45.20        
 13  #841 Lanley, Ryan        97 Glendale Flash          6:50.4   21:15.00    3   
 14  #839 Gonzalez, Ricardo   96 Glendale Flash          7:21.7   22:52.20    4   
 15  #845 Madrigal, Marcos    97 Glendale Flash          7:37.1   23:40.10    5   
 16  #844 Lopez, Javier       97 Glendale Flash          7:58.6   24:46.90    6   
 17  #840 Juarez, Luis        96 Glendale Flash          8:56.7   27:47.30    7   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Glendale Flash               15    1    2    3    4    5    6    7           
      Total Time:  1:47:12.00                                                     
         Average:    21:26.40